Yunan basınından dikkat çeken FETÖ itirafı

Unutulmayacak fotoğraflarla ’15 Temmuz gecesi’

Yunan basınına yansıyan kestirimi sayılara nazaran, 15 Temmuz 2016’dan bu yana birden fazla FETÖ üyesi yaklaşık 20 bin Türk vatandaşı Ege Adaları yahut Meriç Irmağı üzerinden Yunanistan’a geçiş yaptı. Bir kısmı buradan Avrupa’nın başka ülkelerine geçerken, yaklaşık 9 bini ise Yunanistan’da siyasi sığınma talebinde bulundu.

YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN “8 DARBECİ ASKERİ İADE EDİN” TALEBİNİ REDDETTİ

FETÖ üyesi 8 askerin 15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir gün sonra Türkiye’ye ilişkin askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçarak, Yunanistan’a sığınma talebinde bulunması da bu süreçteki en değerli gelişmelerden biri oldu.

FETÖ üyesi askerler, Yunanistan’daki savunmalarında darbe hazırlığından habersiz olduklarını sav ederken, Türkiye’nin ısrarlı iade talebine Yunanistan’dan olumlu karşılık gelmedi.

Yunan temyiz mahkemesi, Türkiye’nin iade talebini “Türkiye’de adil yargılanmayacakları ve iade edilirlerse insani olmayan muameleye maruz kalabilecekleri” teziyle reddetti.

YUNANİSTAN DIŞINA ÇIKTIKLARI İLERİ SÜRÜLDÜ

Yunan basınında nisan ayında yer alan haberlerde, FETÖ üyesi 8 askerin, “olası bir MİT operasyonu” endişesiyle Yunan makamlarınca ülke dışına gönderildiği argüman edildi.

Ülkeden “belirsiz bir vakitte ve sessiz sedasız” çıkarıldıkları belirtilen FETÖ üyesi 8 askerin Almanya, Belçika ve Kanada makamları nezdinde gerekli teşebbüslerin olgunlaşmasının akabinde bu ülkelere geçiş yaptığı ileri sürüldü.

GÜLEN’DEN YUNANİSTAN’A “DOSTLUK MESAJI”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kendisi hakkında yazılan ve Yunancaya çevrilerek piyasaya sürülen kitabın Mart 2021’deki çevrim içi tanıtım aktifliğine bir görüntü ileti ile katılmıştı.

FETÖ mensuplarına kucak açan Yunanistan’ın “yiğitlik” gösterdiğini savunan Gülen, bildirisinde “Kardeş ülke olduğunu kanıtladı. Ve bu kardeşlik sayesinde onları minnet ve takdirle anıyoruz. (Yunanistan’ın yaptıkları) Tarihin ulu sayfalarına süslü altın ve gümüş ile yazılacak” tabirlerine yer vermişti.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.