VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Ağustos vadeli endeks kontratı, en yüksek 3.132,00 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,7 üzerinde 3.125,00 düzeyinden süreç görüyor.

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışın yüzde 0,6 altında 3.103,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise kayıplarını telafi ederek 3.126,75 puana çıktı.

YATIRIMCILARIN GÖZÜ  MAKROEKONOMİK BİLGİ GÜNDEMİNDE

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırabileceğine yönelik artan beklentilerle global hisse piyasalarının sonlu da olsa müspet seyrettiğini belirterek, yatırımcıların gözünün bugünden itibaren ağırlaşacak makroekonomik bilgi gündemine çevrildiğini söyledi.

Para piyasalarında eylül toplantısında Fed’in yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 36 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışının fiyatlandığını hatırlatan analistler, açıklanmaya devam eden şirket finansal sonuçları nedeniyle dal ve pay bazlı ayrışmaların da sürebileceğini lisana getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları, yurt dışında ise Almanya’da ZEW beklenti endeksleri ile ABD’de sanayi üretimi başta olmak üzere açıklanacak dataların takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan endeks kontratında 3.150 ve 3.180 düzeylerinin direnç, 3.100 ve 3.080 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.