Uzmanı uyardı: 50 yaşından sonra her 3 bayandan 1’inde görülüyor…

Yaş aldıkça, birtakım sıhhat sıkıntıları da kendini göstermeye başlıyor. Mevzuya ait konuşan Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Kısmı Uzman Dr. Aslı Turan, kemik erimesinin sinsice ilerleyen ve erken devirde çok belirti göstermeyen bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Dr. Turan, “Genellikle kemik erimesinin birinci belirtisi olan sırt ağrısının nedeni, sırt omurlarında oluşan küçük kırıklardır. Omurlardaki bu küçük kırıklar darbe yahut düşme olmadan da gelişebilir. Kırıkların sayısının artışıyla da omurlarda çökme meydana gelir. Bu çökmelere bağlı olarak hastanın omurgası öne gerçek eğilir, sırtında kamburluk oluşur ve uzunluğu kısalır. Osteoporozda omur kemiklerinin yanı sıra kalça kemikleri, el bilekleri ve kaburga kemiklerinde de kırık görülme mümkünlüğü artar” diye konuştu.

“KEMİK ERİMESİNİN BİRİNCİ BELİRTİSİDİR”

İlerleyen yaşın, menopozun, kalıtımın, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin, hareketsiz hayatın kemik erimesine neden olabileceğini söyleyen Dr. Turan, “Sırt ağrısı kemik erimesinin birinci belirtisidir. Osteoporoz bilinen ismiyle kemik erimesi, kemiğin içeriğindeki mineral yoğunluğunun azalması sonucunda kemiklerin zayıflaması ve kırılgan hale gelmesi olarak tanımlanır. Ekseriyetle 45 yaşında ortaya çıkmaya başlayan kemik erimesi, erkeklere göre bayanlarda daha sık görülür. 50 yaşından sonra her 3 bayandan 1’inde kemik erimesi saptanmaktadır” dedi.

Turan, şöyle konuştu:

“Kadınlarda menopoz sonrası östrojen hormonu seviyesinin azalması, kemik erimesinin kıymetli bir nedenidir. Zira östrojen hormonu, kemikler üzerinde esirgeyici bir tesire sahiptir. Erken menopoza girilmesi yahut ameliyatla yumurtalıkların alınması da birebir biçimde kemik erimesi ihtimalini artırır. Hastalık ilerlemeden, ağrı ve kırıklara sebep olmadan kemik erimesi tedavisine başvurulmalıdır.”

‘TÜM İLAÇ TEDAVİLERİ HEKİM NEZARETİNDE OLMALI’

Kemik erimesinin teşhis ve tedavi yolları hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Aslı Turan, kemik erimesi tanısı alan şahısta, hastalığa neden olabilecek diğer bir rahatsızlığın olması durumunda öncelikle o hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak, tedavide gayenin kemik kütlesinin korunması, ağrının giderilmesi ve kırık oluşumunun engellenmesi olduğunu kaydetti.

Hastada kemik erimesine sebep olabilecek ikincil bir neden tespit edilmemesi durumunda hastalığın ‘primer osteoporoz’ olarak kabul edileceğini ve tedavinin bu istikamette düzenleneceğini tabir eden Turan, “Kemik erimesi tedavisinde kemik yıkımını azaltan ve üretimini artıran çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıyeten kalsiyum ve D vitamini dayanakları de verilmektedir. Tüm ilaç tedavileri kesinlikle hekim nezaretinde ve takibinde kullanılmalıdır. İlaç tedavilerinin yanı sıra kalsiyumdan güçlü sağlıklı bir beslenme planı ve şahsa uygun antrenman programı da tedavinin bir modülüdür. Kemik erimesi tanısı alan hastaların düşme riskinde artış olması durumunda baston ve yürüteç üzere yardımcı yürüme aygıtları kullanılması önerilir. Bu bireylerin karlı buzlu yağışlı havalarda dışarı çıkmaması uygun olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.