TRT TÜRK - Beyaza bürünen Ihlara Vadisi'nde turistler karın keyfini çıkarıyor

TRT TÜRK – Beyaza bürünen Ihlara Vadisi’nde turistler karın keyfini çıkarıyor

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki, “Kapadokya’nın incisi” olarak da adlandırılan Ihlara Vadisi, beyaz örtüyle kaplandı.

Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurması nedeniyle açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi’ne gelen turistler, doğanın karla bütünleşen güzelliklerine hayran kalıyor.

Bölgeye gelen turistler, duvar gibi dik, derin ve dar vadinin tabanındaki Melendiz Çayı’nın kıyısında, 3,5 ile 7 ve 14 kilometrelik 3 güzergahta trekking yapma imkanı buluyor.

Eğritaş, Ağaçaltı ve Yılanlı kiliseleri gibi tarihi mekanları gezen turistler, beyaz örtüyle kaplı vadi tabanında kar topu oynayarak karın keyfini çıkarıyor.

Güzelyurt Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas, salgın dönemine rağmen 2021’de kent genelinde hedeflenen 1 milyon turist rakamına ulaştıklarını söyledi.

Ihlara Vadisi’nde de geçen yıl yaklaşık 600 bin yerli ve yabancı turisti misafir ettiklerini anlatan Erciyas, şöyle konuştu:

“Ziyaretçi sayısından gayet memnunuz. Kış turizmi anlamında Ihlara Vadisi cazibe merkezi haline geliyor. 14 kilometrelik uzunluğuyla, kilise ve manastırlar gibi yaşam alanlarıyla dünyada güzel bir örnek. Biz turist sayısını artırmayı, bu yıl itibarıyla kent genelinde 2 milyon turist sayısını hedefliyoruz. İnşallah bu rakama ulaşırız. Tüm vatandaşlarımızı Ihlara Vadisi’ni gezmeye bekliyoruz.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.