THY’ye en üst seviye sertifika

Türk Hava Yolları (THY), Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği’nin (IATA) Çevresel Kıymetlendirme programında “En Üst Seviye Sertifika”nın sahibi oldu.

En üst düzeyde sertifikaya layık görüldü

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya nazaran, THY, havayolu şirketlerinin operasyonlarını çevresel açıdan bağımsız olarak kıymetlendirmek ve geliştirmek için tasarlanmış etraf idare ve kıymetlendirme sistemi IATA IEnvA (Environmental Assessment) Programı’nda en üst düzeyde (Stage 2) sertifikasını aldı.

Çevreci operasyonlarda gökyüzü yol gösterici

THY’ye bu başarıyı, çevresel tesirleri sistemsel bir biçimde denetim etmek ve uçuş, kabin içi, ofis ve eğitim faaliyetleri ile bina bakım süreçlerinde attığı sürdürülebilir adımlar getirdi. Bayrak taşıyıcı havayolu, bu sertifikayı direkt almaya hak kazanan birinci havayolu şirketi olarak çevreci operasyonlarda gökyüzünün yol göstericisi olduğunu kanıtladı.

“Çevre odaklı çalışmalar sürdüreceğiz”

THY ismine sertifikayı İdare Heyeti ve İcra Komitesi Lideri Ahmet Bolat, etraf odaklı çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz kıtalararası yolcu taşımanın yanında, bugün dünyamızın sahip olduğu kültürel, çevresel ve ekonomik kıymetleri yarınlarımıza taşıyoruz. Bunu yaparken tüm operasyonlarımızda bugünümüzü nasıl daha az tüketiriz ve yarınımızı nasıl koruyabiliriz buna odaklanıyoruz. Kanatlarımızı açarken dünyanın o kanatların altında değil aslında üstünde tutulması gerektiğini, onu taşımamız gerektiğini biliyoruz.

Uçtuğumuz her nokta için kıymet üretiyoruz

En çok ülkeye uçan havayolu olarak dünyamızı seviyor, uçtuğumuz her nokta için paha üretiyoruz. IATA tarafından havacılık dalına has Etraf İdare Sistemi modeli olarak tasarlanan IEnVA programında en üst seviyeyi temsil eden Stage 2 sertifikasını direkt almayı başaran birinci havayolu olarak bu bahisteki kararlılığımızı da gösterdik.”


IATA’nın kıymetlendirme kriterleri

IATA’nın dünyanın dört bir yanındaki havayolu şirketlerini 8 farklı başlıkta, 92 gereklilik unsuruyla denetlediği sürdürülebilirlik odaklı programda şirketler, liderlik, etraf idare planları, sistem ve dokümantasyon, geliştirme faaliyetleri çerçevesinde bedellendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.