Süpermarkette peynir, et ve bebek mamasına kilit ve alarmlı barkod geldi

Türkiye son aylarda enflasyon ve TL’nin dolar ve euro karşısında yaşadığı bedel kaybını konuşurken İngiltere’den de dikkat alımlı fotoğraf ve fiyatlar geldi.

Türkiye’de enflasyonun son yılların en yüksek düzeylerine ulaşmasıyla birlikte ömür maliyetleri giderek artarken, İngiltere’de çekilen kimi fotoğraflar ve halkın toplumsal medyadaki yansısı milletlerarası kamuoyunun gündemine oturdu.

Aldi’de çekildiği belirtilen fotoğrafta kalıp peynirlere elektronik kelepçe takıldığı görülüyor.

Rusya-Ukrayna ortasında 24 Şubat’tan beri devam eden savaş, petrol fiyatlarının artması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla oluşan nakliye meseleleri hasebiyle son periyotta birçok ülkede farklı boyutlarda ekonomik kriz ve gerileme yaşanırken İngiltere’den paylaşılan fotoğraflar gündem oldu.

TERAYAĞINA ELEKTRONİK BARKOD

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail’de yer alan haberde ve görsellerde,  birtakım süpermarket zincirlerinin peynir, et, tereyağı ve bebek maması üzere eserlere elektronik barkod yapıştırıldığı ya da elektronik kilit takıldığı görülüyor.

Aldi, Tesco ve Sainsbury’s isimli süpermarketlerde son periyotta fiyatların arttığına dikkat çeken Daily Mail’de yayınlanan bir fotoğrafta 3.99 sterline (yaklaşık 81 TL) satılan bir kalıp peynirin etrafına elektronik kelepçe takıldığını aktardı. Gazete, bu fotoğrafın Aldi isimli market zincirinde çekildiğini de belirtti.

Bazı tereyağlara da elektronik barkod yapıştırıldı.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Öte yandan Tesco’da bebek maması ve Co-Op’ta da kuzu etine benzeri bir uygulama yapıldığı kaydedildi. Öte yandan Sainsbury’s isimli markette satılan 750 gramlık tereyağının fiyatının da kısa bir müddette 5.90 sterlinden (yaklaşık 120 TL) 7.25 sterline (yaklaşık 147 TL) çıktığı da belirtildi.

Sainsbury’s’in CEO’su Simon Roberts bir mühlet evvel ülkede artan enflasyon sebebiyle maliyetlerin arttığını ve bunun müşterilere yansımaması için çalışmaların devam ettiğini aktarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.