Sıhhat Bakanı Koca’dan Kurban Bayramı iletisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı münasebetiyle bildiri yayımladı.

Mesajda, bayrama buruk bir biçimde girildiğini, çarşamba günü Konya Kent Hastanesinde işlenen cinayetin derin hüzünlere yol açtığını belirtti.

“Memleketin nadide bir evladı, kalp hekimi Ekrem Karakaya’nın canice hayattan koparıldığını” hatırlatan Koca, “Dün cenaze merasimine katılmak üzere memleketi Kayseri’deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir doktor olduğuna şahitlik ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Gözü dönmüş katil zanlısı, hekim Ekrem’in bir hastasının oğlu. Ve elimizdeki bilgilerden hastasının vefatından hekimi sorumlu tuttuğu anlaşılıyor. Ucu cinayete varabilen bu üzere tavırlar büsbütün yanlış, olaydaki haliyle, insanlık dışıdır. Tabip, lakin tıbbın gereğini ve elinden geleni yapabilir, sonuç kimsenin mutlak iradesi altında değildir. Sıhhatte şiddet sıkıntısıyla uğraşımız uzun bir müddettir devam ediyor. 12 Mayıs’ta çıkan Sıhhatte Şiddet Yasası, bu hataları affı olmayacak yere koydu. Teröre karşı verdiğimiz imtihanı, daima birlikte sıhhatte şiddet için de vereceğiz. Devlet iradesi, bütün gücüyle yanımızdadır.”

COVİD-19 AŞISINDA HATIRLATMA DOZU ÖNERİSİ

Covid-19’un yine gündeme gelmeye başladığına, Omicron varyantına bağlı olayların, öteki ülkelerde olduğu üzere Türkiye’de de artış gösterdiğine dikkati çeken Koca, Türkiye’nin, sorunu alt etmekte deneyim sahibi olduğunu vurguladı.

Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde Covid-19 aşısının tesirinin azaldığını belirten Koca, şöyle devam etti:

“Bu müddet dolmuşsa, yine aşı olunması ehemmiyet arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz ehemmiyeti siz de verin. 50 yaş üstüyle risk grubundakilere, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu kümenin, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini özellikle müdafaası gerekmektedir. Maskeyi zorunlu kılan durumları hepimiz biliyoruz. Bugünlerde düşüncelerimiz, hüzünlerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek ıstırapları aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez.”

“İYİLEŞTİRMELER, 15 AĞUSTOS’TA GÖRÜLÜR HALE GELECEK”

Sağlıkta çözülemeyecek sıkıntısının olmadığının altını çizen Koca, şunları aktardı:

“Çareleri ya uygulamaya konuldu yahut konulmak üzeredir. Sıhhat sistemimiz ve sıhhat çalışanlarımız, salgından bu yana ağır kaidelerde yıprandı. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustos’ta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni süratle yapıyoruz. Değerli işlerin başında karar, devamında ısrar, sonucunda memnuniyet ve huzur vardır.”

Neticeye çok yaklaşıldığını belirten Bakan Koca, vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.