Rusya rotasını Türkiye’ye çevirdi! Yalova’dan alacaklar

Türkiye’nin orkide muhtaçlığının yüzde 40’ını karşılayan Yalova’daki firma ihracat ağına Rusya’yı da ekledi. Firma yıllık 1 milyon adet üretim yaparak ülkenin bu manada dışa bağımlılığını önemli formda azaltıyor. Üretim adedi ve üretim tekniği konusunda bilgiler veren işletme sahibi Çağlar Tuğtekin, “2014 yılında ülkemizin orkidede dışa bağımlılığını bir nebze olsun azaltma maksadı ile üretime başladık. İthalatın yaklaşık yüzde 40’ını keserek ülkemize bu manada önemli oranda döviz kazandırdık. 36 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. Yıllık 1 milyon adet orkide üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ VE TEK

Ülkede doku kültürü ile orkide üretimi gerçekleştiren birinci ve tek işletme olduklarına da değinen Tuğtekin, “Doku kültürü sistemi ile üretimi yapılan bir çiçek. Kendi doku kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini göz önünde tutuyor ve üretimimizi de bu tarafta planlıyoruz. Türkiye’de doku kültürü ile orkide üretimi yapan birinci ve tek işletme de biziz” diye konuştu.

RUSYA İSTİKAMETİNİ YALOVA’YA ÇEVİRDİ

Hollanda, Rusya-Ukrayna savaşından ötürü Rusya’ya çiçek satışını kesti. Hal bu türlü olunca Rusya da orkide muhtaçlığını karşılamak için yüzünü Yalova’da bulunan firmaya çevirdi. Ürettikleri orkideleri birçok ülkeye sattıklarını lisana getiren Çağlar Tuğtekin, şöyle konuştu:

“Üretilen orkideleri yalnızca iç pazarda satmıyoruz. İhracatını da yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Kuzey Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya ortasında yaşanan savaştan ötürü Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya tarafını Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı manasında mutabakat basamağındayız. Kısa müddette Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.