Putin’le dostluğu seçti, eski Almanya Başbakanı ‘imtiyazları’nı kaybetti

Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Ukrayna işgaline karşın Rusya ile ilgilerini kesmedi, eski vazifesinden kaynaklanan imtiyazlarının bir kısmını kaybetti.

Federal Meclis Bütçe Kurulu’nda kabul edilen bir yönetmelik değişikliğiyle, 1998-2005 yıllarında iki periyot başbakanlık yapan Toplumsal Demokrat Partili Schröder’in başbakanlık ve vekillikten doğan emeklilik maaşı ve müdafaa polisi hakkı hariç bütün ‘özel hak’ları kaldırıldı. Schröder’in emekli başbakan olarak Almanya Federal Meclisi‘nde bir ofisi ve beş işçisi bulunuyordu. İşçi maaşı ve seyahat sarfiyatları için 2016’dan beri Schröder’in yıllık masrafı yalnızca bu kalemde 419 bin ile 557 bin euro ortasında oldu.

DW’nin haberine nazaran imtiyazların kaldırılmasıyla Schröder ofis işçisi, seyahat masrafları ve sürücü hakkını kaybetmiş oldu.

Gerhard Schröder, 2005 yılında partisinin genel seçimlerdeki yenilgisi sonrasında başbakanlık misyonundan ayrılmış, fakat alışılmışın dışında bir adım atarak, orta vermeden Rus güç dalına yönetici olarak geçmişti. O vakitten beri bu misyonları ve Putin ile dostluğu ağır tartışmalar yarattıysa da ne partisinden ihraç edilebildi ne de öteki yaptırımlar uygulandı..

2005’te Rus güç bölümüne transfer olan Gerhard Schröder, o vakitten beri Rus kamu devi Rosneft’in Denetleme Şurası Başkanlığı vazifesi ile Rusya ve Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden bağlayan doğal gaz boru çizgilerini inşa eden Nord Stream şirketinin Hissedarlar Komitesi Başkanlığı misyonlarını yürütüyor.

Schröder’e bir darbe de bugün Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. AP’deki vekillerin çoğunluğunun takviyesiyle kabul edilen bir tasarı ile eski Almanya başbakanının da oligarkların bulunduğu yaptırım uygulanan bireyler listesine alınması talep edildi. Rus şirketlerindeki vazifelerini bırakarak bunu engellemenin Schröder’in elinde olduğu vurgulandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.