Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti: Ukrayna’da kaç Rus askeri öldü?

Son dakika haberi!

Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını desteklediklerini açıklayan Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti. Kısmi askeri seferberlik ilanı bugünden itibaren geçerli olacak.

Gelen bilgilere nazaran, Putin’in seferberlik ilanı, ülke halkında paniğe yol açtı. Putin seferberlik ilanıyla gönüllülere Donbas’ta savaşabilmeleri için imkan sağlanacağını da belirtti.

Ülkeden çıkış yapmak isteyen Ruslar havalimanlarına akın edince uçaklarda bilet bulmak zorlaştı. Bunun üzerine uçak bileti fiyatları 5’e katlandı.

Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki 4 ayrılıkçı bölgenin, Rusya’ya katılması için referandum kararı almasının akabinde, ulusa seslendi.

Batı’nın nükleer şantajına maruz kaldıklarını söyleyen Putin, toprak bütünlüğünü korumak için her türlü silahı kullanmaya hazır olduklarını tabir etti.

Rusya Devlet Lideri’nin konuşmasından öne çıkanlar:

Rusya Ukrayna savaşında haritanın şimdiki durumu

‘Batı ülkemizi yok etmek istiyor, gayemiz Donbas’ı özgürleştirmek. Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını destekliyoruz. Batı Rusya ve Ukrayna ortasında barış istemiyor. Ukrayna kalkını vefata göndermeye çalıştılar. Batı bize nükleer şantaj yapmaya çalıştı. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Karşılık vermek için çok fazla silahımız var, bu bir blöf değil.

Rusya Devlet Lideri Putin ayrıyeten ilerleyen vakitlerde silah üretimini artıracaklarını aktardı.

KISMİ SEFERBERLİK NE MANAYA GELİYOR?

Vladimir Putin, kısmı seferberlikle kimlerin askere alınacağını da söyledi. Putin “Sadece şu an yedek statüsündeki, daha evvel silahlı kuvvetlerde hizmet etmiş, aşikâr askeri özelliklere ve tecrübeye sahip bireyler mecburî askerlik kapsamında olacak” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DAK ZAYİATI MUHAKKAK OLDU

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Batılı kumandanlar Kiev’de, operasyonları yürütüyorlar. Seferberlik kapsamında 300 bin yedek asker misyona çağrılacak. Bizim büyük kaynaklarımız var, 25 milyon kişi. Seferberlik için çağrılanlara cepheye gönderilmeden askeri eğitim verilecek. Ukrayna’daki özel askeri operasyonda şimdiye kadarki kayıp sayımız 5.937” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.