# pegasus

# pegasus

WordPress eklentisi, milyonlarca sitede güvenlik açığı yarattı

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca WordPress sitesi, kritik bir güvenlik açığının giderilmesi için zorunlu bir güncelleme aldı. UpdraftPlus adlı bir eklentideki güvenlik açığının, yalnızca yönetici kullanıcılarla sınırlı olması gereken bir ayrıcalık olan mevcut bir yedeği indirmenin herhangi bir kullanıcı tarafından kullanımına izin verdiği belirtiliyor.

UpdraftPlus açığı düzeltildi

3 milyondan fazla kuruluma sahip bir WordPress eklentisi olan UpdraftPlus, site yöneticilerine yedekleme ve geri yükleme yetenekleri sağlayarak, yedekleri bulutta saklamalarına ve bir tıklamayla geri yüklemelerine olanak tanıyor.

Automattic’ten güvenlik araştırmacısı Marc-Alexandre Montpas, eklentide bir güvenlik açığı keşfederek UpdraftPlus’a bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen geliştiriciler hemen ertesi gün bir düzeltme yayınladılar. UpdraftPlus, güvenlik açığının yaşanmasının mevcut yedekleme durumunu kontrol etmekle ilgili kodda eksik izin kontrolü nedeniyle mümkün olduğunu söyledi.

WordPress tarafından sağlanan istatistiklere bakıldığında 3 milyondan fazla aktif kuruluma sahip eklentinin güncel sürümünün tüm siteler tarafından alınmadığı görülüyor.

Google, Chrome için acil durum güncellemesi yayınladı

1 hf. önce eklendi

UpdraftPlus, eklenti sürüm numarasının ücretsiz sürüm için 1.22.4 veya üzeri veya premium sürüm için 2.22.4 veya üzeri olduğundan emin olunmasını istiyor.

Kaynakça https://www.engadget.com/wordpress-sites-get-forced-patch-for-critical-plugin-security-flaw-084455633.html https://arstechnica.com/information-technology/2022/02/millions-of-wordpress-sites-get-forced-update-to-patch-critical-plugin-flaw/

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Abone ol

Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Anasayfa Internet Web Siteleri Haberleri WordPress eklentisi, milyonlarca sitede güvenlik açığı yarattı

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.