Özgür Özel kriz gecesini anlattı: Sıfır iletişim stratejisi uyguladık

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk yayınına katılarak Altılı Masa’da çıkan aday krizi ve sonrasına ilişkin ayrıntıları anlattı.

HDP’yle görüşme, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin CHP’ye dönüp, dönmeyeceği, helalleşme-hesaplaşma gibi konulara da değinen Özel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

BİR TÜRBÜLANS YAŞADIK: Türkiye muhteşem bir şey yaşadı. Yıkmayan rüzgar güçlendirir. Bir türbülans yaşadık. Ben herhalde Türkiye’de son 2 yıldır 81 ilin 70’ine gitmişimdir. Uçakta herkes ne zaman çığlık atar diye sorarım gittiğim örgütlere. Türbülanstan önce anons yapmadıysanız çığlık atar, ama dikkat edin pilot ‘endişe etmeyin’ derse kimse çığlık atmasın. Ben de örgütle yaptığım toplantılarda hep şunu söyledim: Buradan anons ediyorum, bulunduğumuz siyasi seviye gereğince birazdan türbülansa gireceğiz, kimse korkmasın, atlatacağız, örgütünüzden gelen talimatlara uyun.

İTTİFAKTA KOPAN İPİ BAĞLAMAYI BİLEN İNSANLAR VAR: Umutsuzluğa kapıldığım anlar oldu. Dakika dakika anlatabiliriz. Biz şöyle bir şeyi öngörüyorduk, adayın bir an önce belirlenmesini istiyorduk. Aralık ayında kendi aramızda MYK’da çeşitli imkanları konuşuyorduk. Şubat ayı geldiğinde müzakerelerin çok kolay geçmeyeceği anlaşıldığında, çeşitli ihtimaller vs. Biz kriz çıkaran taraf olmamalıyız, susmak bize düştüğünde susmayı becermeliyiz. Bizim ittifak birbirini seven, toplantılarda tartışmalar olsa da anlaşan, ipleri koparmayan, kopsa da bağlamayı bilen insanlardan oluşuyor.

BİZE VERİLEN TALİMAT SIFIR İLETİŞİM OLDU: (Masanın dağıldığı akşam) Uçağa binerken Engin Altay ve Özkoç birlikte aradılar. Verilen talimat odur ki, sıfır iletişim. Tweet yok, televizyon yok. Milletvekillerine, başkan vekillerine talimat. Konuşacaksa genel başkan arar. Sıfır iletişim stratejisi uyguladık. İş çözülene kadar konuşmadık; hatta çözüldükten sonra da birkaç gün konuşmadık. Doğrusu buydu. Rakibi yenmiş falan değiliz. Ters ve uzak düştüğümüz ittifak ortağımıza yine birbirimize sarılmışız.

EMİN OLUN SEÇİMİ ÇATIR ÇATIR KAZANACAĞIZ: Kanunsuz emirleri verenler, onlara uyarak suç işleyenler varsa Özgür Özel, Cemal Enginyurt, Selçuk Özdağ, Lütfü Türkkan değil, bağımsız Türk yargısı hesap soracak. Beğenmediği kararı vereni Samsun’a, Sinop’a değil. Coğrafi güvence olacak. Anayasadaki hakim teminatı olduktan sonra çatır çatır hesap sorulur. Helalleşmek başka, hesaplaşmayı yargı yapacak. Emin olun seçimi çatır çatır kazanacağız.

KURUTAY TELAŞINA DÜŞMEMEK İÇİN: (Kılıçdaroğlu CHP’den istifa edecek mi?) Sayın Kılıçdaroğlu’nun geçmişte söylediklerini biliyorum. Metinde 5 genel başkan Kemal Bey’e esneklik bırakmışlar. Şuradan hareketle yapmışlar; seçimin ertesi gün Kemal Bey istifa ettiğinde 45 gün sonra CHP’de kongre olması lazım. 30-40 yıllık özlem bitmiş, Türkiye’nin iyi hizmete ihtiyacı var, en başta deprem bölgesinde konut sorununun çözülmesi gibi. Orada kaymakamlar, il ve ilçe müdürleriyle sağlam sistemi kurma, AFAD’ı hazırlama, İstanbul’u hazırlayan kadrolarla çalışmak var iken, CHP’nin kurultay telaşına düşmemek için genel başkana esneklik bırakmışlar.

O esneklik protokolün içinde var. Genel Başkan grup toplantısı yapmayacak. Bir partinin genel başkanı olarak başka partilere oy vermiş seçmeni rencide etmeyecek. Geçiş sürecinde kongre gözetilerek, uyum gözetilerek, ama genel başkanımız ‘Cumhurbaşkanının partisi olmaz arkadaşlar’ demişti. Seçimler öncesi istifa, kongreden dolayı bizi sıkıntıya sokar.

GENEL BAŞKANIMIZ HDP’Yİ ZİYARET EDECEK: İşin zor kısmı geride kaldı. Ben zaten bu liderlerin böyle durum dışında birbirine ne kadar nezaketli olduklarını, kadrolarına nasıl aşıladıklarına bire bir yaşadık. Yine türbülans olabilir ama daha hafif olur. HDP’yi ziyaret olası. Olası deyince olmayası diye de soran olabilir. Sayın genel başkan hiçbir partiyi ötekileştirmeden hepsini ziyaret edecek. HDP’yi de ziyaret edecek. Diğer partilere de ziyaret edecek.

AK PARTİ’YE HELAL OLAN CHP’YE HARAM OLMAZ: Türkiye’de 2023 yılında Demirtaş’ın hapiste olması olacak iş değil. Sayın Demirtaş çok iyi iletişim yürütüyor. Sayın Akşener ile sayın Demirtaş’ın nezaket dilini terk etmeden. Bahçeli ve Erdoğan diliyle değil Demirtaş dili ve Meral hanım diliyle konuşulursa buradan Türkiye kazanır. Bu ittifakın nasıl bakan çıkaracağını yazdık. HDP’nin yetkili kurulları var, demokrasi ittifakları var. AK Parti’ye helal olan CHP’ye haram olamaz. Bunlar yapınca aferin, biz yapınca şey. O Türkiye geride kaldı.

MUHARREM İNCE DÖNECEKSE YETKİLİ ORGANLARIMIZ TARTIŞIR: Partinin alınmış bir kararı yok. O yüzden bilmediğim bir şeyi nasıl anlatayım. Muharrem İnce’yi şahsen çok severim. Dün Özcan Abi’yle kızının kaybından dolayı karşılıklı ağlaştık. CHP’ye saygı duyan, gerçek muhalefet partisi olarak davransalardı aracılık ederdim. Hadi kızdın kapıyı çarpıp gidersin. Ama benzin döküp yakmazsın. O Teğmen Çelebi bizden ayrıldı, Millet Partisi’ne katıldı. ‘Ne varsa, gitmeyin halledelim’ diyorum. 45 dakika sonra ‘CHP’yi PKK’lılar yönetiyor, CHP şu olmuş, bu olmuş’ diyor. Muharrem Başkan da ‘Atatürkçüler tasfiye ediliyor’ demişti. Peki Özgür Özel kim kardeşim? Özel’in olduğu yerde Atatürkçüler tasfiye edilir mi? MYK’mız karar verirse partimize dönerse bir şey diyemeyiz. Döneceklerse yetkili organlar tartışır. Baba evinin kapısını çalıp, partiye dönmesiyle ilgili beklenti, çok sayıda telefonlar var. Muharrem İnce’yle barışmayı ben de istiyorum, ama çok yıkıcı konuştu. En son Deniz Bey’in cenazesinde konuştum. Muharrem İnce’nin benim üzerimde emeği var. Grup başkan vekilimdi benim. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir