NATO Doruğu sonrasında Erdoğan “73 terörist” dedi İsveç’le ipler gerildi

Dün sona eren NATA Önderler Tepesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yaptığı, “İsveç, Türkiye’ye 73 teröristin iade edilmesine kelam verdi” açıklaması ipleri gerdi.

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaş Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya yakınlaştırırken, Türkiye kimi güvenlik ve işbirliği münasebetleri öne sürerek bu iki ülkenin üyeliğine veto etme kararı almıştı.

Haftalar boyunca iki ülkenin terörle uğraş konusunda somut adımlar atmaması durumunda üyeliği engelleyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid’de düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’nde ise iki ülkenin üyeliğine yeşil ışık yaktı. Taraflar ortak bir muahedeye imza atarken, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsveç, 73 teröristin iadesi için kelam verdi” açıklaması iki ülke ortasında ipleri gerdi.

“ÖNCEKİ SAYININ İKİ KATINDAN FAZLA”

İsveç medyası bu sayının çok fazla olduğunu aktarırken, “Bu sayı, daha evvel argüman edilen sayının iki katından da fazla” yorumunu yaptı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Aftonbladet, Türkiye’nin hafta içinde İsveç ve Finlandiya’dan 33 kişinin iadesini istediğini yazarken gazeteye konuşan Yeşiller Partisi’nin Sözcüsü Marta Stenevi de mutabakatın ayrıntıları için İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’den bilgi talep etti.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Stenevi, “Şimdi Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin Türkiye ile yapılan muahedenin ayrıntılarını anlatması gerekiyor” dedi. Linde hususla ilgili bir açıklama şimdi yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.