Milletlerarası Basın Merkezi İzmir’de açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle hayata geçirilen, içinde konferans salonu, televizyon stüdyosu, hür gazeteciler için çalışma alanları, Memleketler arası Medya İrtibat Ofisi, eğitim laboratuvarları, kütüphane ve çalışma ofislerinin bulunduğu Milletlerarası Basın Merkezi açıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’ndeki merkezin açılışı Lider Tunç Soyer ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi’nin mesken sahipliğinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, CHP İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Özcan Purçu, Kani Beko ile Murat Bakan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Lideri Gökhan Durmuş, Avrupa Gazeteciler Federasyonu Lideri Mogens Blicher Bjerregard, İZSİAD İdare Heyeti Lideri Hasan Küçükkurt, Esnaf ve Sana tkarlar Odaları Birliği Lideri Zekeriya Keyifli, ilçe belediye liderleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, basın temsilcileri, dernekler, odalar ve birliklerin temsilcilerinin iştirakiyle yapıldı.

SOYER: GÜÇ VERECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Basın özgürlüğünü desteklemek için sırf niyet üretmeyi değil, bu niyetlerin hayat bulacağı ortamı hazırlamayı da kendimize vazife bildik. İzmir, demokrasinin temel unsurlarına olan bağlılığı nedeniyle 2022’de Avrupa pahalarını en düzgün temsil eden kent seçildi. Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl verilen Avrupa Ödülü’ne bu yıl İzmir layık görüldü. Memleketler arası Medya Merkezi de bu pahalara olan inancımızın bir sonucu. Bu çatı, İzmir gazeteciliğinin okulu olacak. Milletlerarası Basın Merkezi gazetecilerin tabir ve basın özgürlüğü için gayret ettiği bir üs olacak. Medya üzerindeki baskı ve sansürün giderek arttığı, gazetecilik mesleğinin tehdit altında olduğu böylesi bir devirde; İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile kur duğumuz bu merkez, hiç kuşkum yok ki basın işçilerine ve medya bölümüne güç verecek” dedi.

Medyanın haklıdan ve hakikatten değil güçlüden yana olduğu bu periyotta özgür basının kıymetini daha yeterli anladıklarını belirten Lider Soyer, “Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmak için özgür basına ekmek üzere, su üzere muhtacız. Doğruları tabir etmenin açıkça hata sayıldığı, hakikati konuşanların linç edildiği; hukukun, sağduyunun, aklın ve uzlaşının rafa kaldırıldığı bu müthiş günlerden elbette çıkacağız. Bunu, ateşten gömlek giymek değerine tarafsız haber yapmaya devam eden basın işçilerimiz sayesinde başaracağız. Bu merkez, söz ve basın özgürlüğünü yine kazanma uğraşına İzmir’in sunduğu naçizane bir katkıdır” sözlerini kullandı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut söz, basın ve fikir özgürlüğünün Avrupa’nın da temel pahaları ortasında yer aldığını belirterek “Gazetecilere bu güçlü günlerinde muvaffakiyetler diliyorum. Avrupa Birliği olarak katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Basın yasası hazırlanırken gazetecilerin saf dışı bırakıldığını söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi ise “İzmir’i dünyaya bağlayacak bu proje en büyük hayalimizdi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Sayın Tunç Soyer’in, İzmir’i dünyanın yıldız üzere parlayan kentlerinden biri yapma azmi ve vizyonu bu hayali gerçek kıldı. Kendisine İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve tüm meslektaşlarım ismine teşekkür ederim” diye konuştu.

OKUL OLACAK

Yaklaşık 600 metrekarelik alanda faaliyet gösterecek Memleketler arası Basın Merkezi’nde başta genç gazeteciler olmak üzere tüm meslek mensuplarına günün teknolojilerini öğrenme ve kullanmaya yönelik fiyatsız eğitimler sunulacak. Belirlenen eğitim programları çerçevesinde hafta içi tüm meslek mensuplarına “Görsel ve İşitsel Medyada Yeni Teknolojiler”, “Yeni Medya ve Dijital Uygulamalar”, “Dijital Pazarlama” ve “Yabancı Dil” dersleri verilecek.

STÜDYO VE KONFERANS SALONU VAR

Merkezde ayrıyeten İzmir’e gelen yabancı basın mensuplarına ve alanda çalışan hür gazetecilere haberlerini hazırlayabilecekleri çalışma ortamı sunulacak. Televizyon stüdyosu, İzmir basınının yapım gereksinimlerini karşılayacak. Stüdyoda ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediyesi ve lokal idarelerin canlı yayın, program ve üretimleri için hizmet verilecek. 60 kişilik konferans salonunda ise panel, konferans, açık oturum üzere geniş iştirakli tertipler düzenlenebilecek. Bu etkinlikler, canlı olarak çeşitli mecralarda yayımlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.