Mehmet Kasapoğlu: Yurtlarda yüzde 80 üzerinde bir yerleştirme oranı yakaladık

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Yüz Yüze 100 Gün” çalışmaları kapsamında bugün Fatih Çatladıkapı Toplumsal Tesisleri’nde AK Parti Fatih İlçe teşkilatıyla bir ortaya geldi.

Programa Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan, AK Parti Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe, AK Parti Fatih İlçe Lideri Orhan Narin ve teşkilat üyeleri katıldı.

Yurtlara rekor başvuru

Programda konuşan Bakan Kasapoğlu, yurtlara yapılan müracaatlara değindi.

Bu sene geçen yıllara oranla rekor bir müracaat yapıldığını belirten Kasapoğlu, ilk faz yerleştirmesinde yüzde 80 üzerinde bir yerleştirme oranı yakaladıklarını söyledi.

“Türkiye sıradan bir ülke değil. Rastgele bir ülke değil.” diyen Kasapoğlu, şu tabirleri kullandı:

“İlk faz yerleştirmemizde yüzde 80 üzerinde bir yerleştirme oranı yakaladık”

“Türkiye’nin uğraşı her süreçte olduğu üzere günümüzde de harikulâde kaidelerle uğraş demek. Bu manada da bir liderlik vizyonu ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın 21 yıllık süreçteki liderliği ve gelinen nokta Türkiye’nin her bir karışında çok güçlü bir formda her alanda hissediliyor. Birebir biçimde milletlerarası alanda Türkiye’nin Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki dış siyasetinde bambaşka bir kazanımı var. Türkiye’ye kattığı çok farklı manalar var, bizler de hamdolsun bu davanın neferleri olarak bu manada birlikte yürümekten, bu kutlu yolun yolcusu olmaktan büyük bir onur duyuyoruz.

Avrupa’daki örneklere baktığımızda yakınına dahi yaklaşmayacak bir tabloyla karşı karşıyayız. 850 bin kapasitelik 800 yurdumuzla İspanya’ya, İngiltere’ye, Almanya’ya hatta Amerika’ya baktığımızda bu oranın yüzde 20’lerinde bir altyapı görüyoruz. Bursuyla, kredisiyle, beslenmesiyle sunulan hizmetlerle çok geniş bir yelpazede büyük bir ihtilal ortaya koyuyoruz. Bir şeyi bilhassa tabir etmek istiyorum. Zira bu mevzuyu istismar etmeye kalkanlar var. 8 milyon öğrenci üzerinden yurt siyaseti kelamım ona ortaya koymaya çalışanlar var. Bu yıl rekor bir müracaat aldık ve hamdolsun o rekor başvuruyu birinci faz yerleştirmemizde yüzde 80 üzerinde bir yerleştirme oranı yakaladık.


“İnşallah tüm gençlerimizi yurtlarımıza yerleştireceğiz”

Artık ikinci fazdayız. İkinci faz geçtiğimiz çarşamba günü başladı ve dinamik bir formda bu süreci de yönetiyoruz. Dört fazın sonunda inşallah tüm gençlerimizi bakanlık yurtlarımızın çatısı altında Allah’ın müsaadesiyle oluşturacağız. Bu kıymetli bir muvaffakiyettir. Bu, genç odaklı siyasetin eseridir. Hizmet odaklı, eser odaklı süreç idaresinin sonucudur.”

“Çalışmalarımız güçlenerek devam edecek”

Yurtta kalan gençlerin ailelerinden ayrılarak sıla hasreti çektiklerini belirten Kasapoğlu, “Bir gurbet var ancak yurtlarımız sıcaklığıyla şefkatiyle her açıdan onlara ikinci bir yuva olma özelliğini gösteriyor. Birlikte inşallah bu hizmeti daha üstlere taşıyacağız. 2023 süreci yalnızca Türkiye için değil, bölgemiz için, insanlık için kıymet arz eden bir süreç ve bu süreçte elbette AK Parti’nin en büyük gücü teşkilatlarımızın misyonu çok ancak çok kıymetli. O yüzden bugün bu birlikteliğimiz inşallah bundan sonraki süreçlerde tüm Türkiye’mizde teşkilatlarımızda olan çalışmalarımız bu süreç prestiji ile güçlenerek devam edecek.” sözlerini kullandı.

“Tüm dünyaya adalet haykırışını iletmiş olacağız”

Kasapoğlu konuşmasını, “Biz biliyoruz ki, bu ülkeyi bugünlere birçok badireleri atlatarak, kumpasları aşarak Cumhurbaşkanımızın liderliği ile getirdiysek bundan sonra da hem bölgesel manada hem küresel manadaki süreçlerden kaynaklı meseleler da yeniden tıpkı vizyonla tıpkı liderlik anlayışıyla ve kadro ruhuyla aşacağız. Biz buna inanıyoruz. İnşallah 2023 sürecinde bugüne kadar her sandıktan her seçim sürecinden rekorları kırarak tüm dünyaya örnek olacak bir teşkilat başarısıyla zaferler elde ettiysek inanıyorum ki, bundan sonra da 2023’te de tıpkı ruhla tıpkı motivasyonla ve inançlı yeni bir muvaffakiyet elde edeceğiz. Tüm dünyaya demokrasinin ve adalet haykırışının ileti olarak iletmiş olacağız.” şeklinde sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.