Krizi en şiddetli İngiltere yaşıyor! Doğal gaz fiyat enflasyonu yüzde 80’e koşuyor

Uzmanlara nazaran fiyat artışının gerisindeki en değerli etken, gaza çok bağımlılık… The Guardian’a konuşan Uzmanlar, Batı Avrupa’da krizden en makûs etkilenen ülkenin İngiltere olduğunu belirtirken, kimi raporlara nazaran doğal gaz fiyat enflasyonu bu yıl İngiltere’de yüzde 80’i bulabilir. 

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan bir tahlile nazaran İngiltere, güç krizinin Batı Avrupa’da en şiddetli yaşandığı ülke oldu.

IMF tahlilinde, fiyatların yükseldiği Mayıs ayındaki ileriye dönük fosil yakıt fiyatlarına dayanarak, 2022’nin tamamında beklenen güç krizinin tesiri değerlendirildi.

Çalışmaya nazaran İngiltere, öbür ülkelerle karşılaştırıldığında, fakir haneler ile varlıklı haneler üzerindeki maliyet yükü ortasındaki fark açısından eşitsizliğin en yüksek olduğu ülke.

Bunun nedeni, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının gaz fiyatlarını yükselttiği bir devirde İngiltere’nin meskenleri ısıtmak ve elektrik üretmek için gaza çok derecede bağımlı olması.

Bu bağımlılığın yanı sıra bir öbür kıymetli etken ise, Birleşik Krallık’ın Batı Avrupa’da güç verimliliği en düşük konutlara sahip olması.

DEUSTCHE BANK İDDİASI: 2022’DE İNGİLTERE İÇİN DOĞAL GAZ FİYAT ENFLASYONU YÜZDE 80 

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank tarafından yapılan bir tahlil, güç krizinden en çok İngiltere’deki abonelerin etkilendiğini gösteriyor.

Çalışmada 2022’de gaz ve elektrik için tüketici fiyat enflasyonunun avro kullanan 19 ülkede ortalama yüzde 40, İngiltere’de ise yüzde 80 olacağı varsayım ediliyor.

Düşünce kuruluşu Ember tarafından hazırlanan bir raporda da İngiltere, elektrik üretmek için İtalya hariç 39 Avrupa ülkesinden daha fazla gaza gereksinim duyuyor. Doğal gazla elde edilen elektrik, en değerli elektrik üretim biçimidir ve mevcut Birleşik Krallık piyasa yapısı nedeniyle tüm elektriğin fiyatını belirliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.