Karabük Valiliği açıkladı: Ormanlık alanlara girişler 1 Ekim’e kadar yasaklandı

Karabük Valiliği tarafından yapılan açıklamaya nazaran, kurak hava kuralları nedeniyle muhtemel orman yangınlarını önlemek hedefiyle birtakım kararlar alındı.

Bu çerçevede, müsaade alanlar ve yetkili şahıslar dışında ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar yasaklandı.

16 Haziran-1 Ekim devrinde uygulanacak karar kapsamında denetim, Karabük Jandarma Komutanlığı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü ve Orman İşletme müdürlüklerince sağlanacak.

Ormanlara 4 kilometre arada bulunan ve orman köyü olan köylerin hudutları içinde anız yakılmasına ve bağ-bahçe paklığı için ateş yakılmasına müsaade verilmeyecek.

Resmi tescilli piknik/mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda, mangal ateşli piknik yapılması, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet üzere vasıtalarla sportif gayeli her türlü faaliyetler ile çadırlı kamp yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek üzere yangın çıkmasına sebep olabilecek gereçlerin sokulması ve kullanılması da yasaklandı.

20.30-09.00 ORTASI PİKNİK YASAĞI

İzinli piknik/mesire alanlarında her akşam saat 20.30’dan başlayarak sonraki sabah saat 09.00’a kadar mangal, semaver, ateş yakılamayacak.

Turizm ve sportif emelli yürüyüşlere, resmi tescilli alanlarda olmak şartıyla kafile lideri tarafından ilgili kurumlara istenilen dokümanlarla müracaat edilmesi halinde ve ilgili kurumların denetiminde müsaade verilecek, yürüyüş sırasında hiçbir biçimde ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek.

Denetimlerde tespit edilen terslikler karşısında ilgili mevzuat kararları doğrultusunda isimli ve idari süreç uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.