Kanser aşısında ‘umut verici’ sonuçlar alındı

Aşı, standart tedavi gördükten sonra İngiltere Halk Sıhhati Merkezi’nin Clatterbridge Kanser Merkezi’nde baş ve boyun kanseri olan sekiz hastaya verildi. Hastaların hiçbirinde aylar sonra nüksetme görülmedi.

Bununla birlikte, denetim kümesindeki aşıyı almayan iki hastada kanserin geri döndüğü görüldü.

Danışman tıbbi onkolog ve merkezdeki klinik araştırma yöneticisi Profesör Christian Ottensmeier, Sky News’e bulgular hakkında “ihtiyatlı iyimser” olduğunu söyledi.

TG4050 kod isimli iğne, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin Covid aşısını üreten emsal teknolojiyi kullanan Transgene isimli bir Fransız şirketi tarafından yapıldı.

Aşı, tümörlerinde DNA bulunan her hasta için özel olarak hazırlanıyor.

Enjekte edildikten sonra, bedene, tümörlerin yüzeyinde bulunanlarla birebir proteinleri oluşturması ve bir bağışıklık reaksiyonunu tetiklemesi talimatı veriliyor.

Teoride, ameliyattan sonra kan dolanımında kalan birebir yüzey proteinlerini sergileyen rastgele bir kanser hücresi, daha sonra T hücreleri tarafından yok ediliyor ve kanserin tutunmasını engelliyor.

Baş ve boyun kanseri için yapılan denemeye otuz hasta katılıyor. Yarısına, klâsik tedaviyi bitirir bitirmez aşı verilecek, başka yarısı ise yalnızca nüks ettiklerinde alacak.

Baş ve uzunluğunda ağız ve boğaz dahil olmak üzere kanserin gelişebileceği 30’dan fazla bölge var. Bu tıp kanser hastalarında tümörlerinin geri dönme bahtı yüksek görülüyor.

KAYNAK: INDEPENDENT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.