İran’da hapishane dizaynlı kafeye ağır ilgi

İran’ın başşehri Tahran’da eski iki mahkum Benyamin Nakhat ve Arman Alizadeh tarafından açılan “Hücre 16” isimli hapishane dizaynlı kafe, ağır ilgi görüyor.

Kafenin sahibi Benyamin Nakhat bir devir mahpusta yattığını söyleyerek, “Mali problemlerden ötürü maalesef mahpusa girmiştim. Borçlar ve alacaklar çoğalmıştı. Sonunda haciz geldi ve mahpusa girdim. Ortağım Arman Alizade ile de hapishanede tanıştım. İsimsiz bir hayırseverin borçlarımızı ödemesi sayesinde Arman ve ben hapishaneden çıkabildik. Bu mühlet içerisinde taksi sürücülüğü dahil bir çok iş yaptım. Çalışmak ve para kazanmak zorundaydık. En son Arman ile birlikte ortak bir iş yapmak istedik ve birikimimiz ile kafe açma kararı aldık” sözlerini kullandı.

HAPİSHANE KORKUSU TASARIM OLDU

Nakhat, “Mali meselelerden ötürü tekrar hapishaneye girme korkusu ve telaşı her ikimiz için de vardı. Ve bu cezaevi korkusunu merkeze alarak restoranın hapishane tasarımınde olmasına karar verdik. Bu yüzden restoranın ismini “Hücre 16″koyduk. Restorana farklı hücreler ve koğuşlar ekledik ve içerisine mahkum kıyafetleri koyduk. Garsonlarda aslında birer gardiyan. Yemekler demir parmaklıklar ortasından müşterilere veriliyor. Aslında bu biçimde kendimizi cezaevi korkusuna alıştırıyoruz ve hapishanelerin düşünüldüğünü kadar berbat yerler olmadığını gösteriyoruz. Cezaevlerinde hatasız birçok insan var. Buradan elde ettiğimiz gelirin belirli bir yüzdesini cezaevlerine gönderiyoruz. Bu sayede bir çok mahkumun cezaevlerinden hür kalmasını sağladık” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.