İran: İsrail’in CENTCOM’a üyeliği bölge için tehdittir

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e nazaran Bakıri, Pakistanlı mevkidaşı Nedim İstek ile Tahran’da bir ortaya geldi.

Bakıri, “İsrail’in CENTCOM’daki üyeliğini, teçhizat konuşlandırılması ve tatbikatlardaki varlığını bölge için tehdit olarak kabul ediyor ve buna reaksiyon gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda İran ve Pakistan askeri makamları ve yetkililerinin eforlarının iki ülke ilgilerinin gelişmesine katkı sağladığını lisana getiren Bakıri, Tahran idaresinin komşularıyla düzgün münasebetleri önemsediğini söyledi.

Afganistan’daki gelişmelere de değinen Bakıri şunları kaydetti:

“Afganistan konusu, İran ve Pakistan ortasındaki en tesirli hususlardan biri. Afganistan’daki kaideler göz önüne alındığında, öteki etnik kümelerin idareye iştiraki, bu ülkenin geleceğinde güvenlik ve istikrarın sağlanmasında yapan bir rol oynayacaktır. Biz, Afganistan’da terörün gelişmesinden tasa duyuyoruz. Bu bahiste planlarımız var ve bu sıkıntıların İran ve Pakistan’ın iş birliğiyle çözülebileceğine inanıyoruz. Yabancı ülkelerin müdahalesine gerek yok.”

Pentagon Birleşik Komutanlık Planı’nda geçen yıl ocak ayında değişiklik yaparak, İsrail’i Avrupa Kuvvetleri Komutanlığının yetki alanından çıkarıp CENTCOM yetki alanına dahil ettiğini açıklamıştı.

Middle East Institute tarafından şubat ayında düzenlenen bir seminerde konuşan ABD Merkez Kuvvetler Kumandanı (CENTCOM) Kenneth McKenzie, CENTCOM’un Körfez ülkelerini İran tehdidine karşı birleştireceğini savunarak, “İsrail ile entegre bir hava ve füze savunma sistemi büyük bir avantaj getirecektir. Birlikte çok daha güçlü ve eşsiz yetenekler geliştirebiliriz.” demişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.