İran, Arnavutluk’un siber akın suçlamalarını reddetti

İran, Arnavutluk’un İran ile bağları kesme kararını kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, “Arnavutluk’un İran’a yönelik suçlamaları temelsiz ve asılsızdır. Bu türlü tezlere dayanarak Arnavutluk’un İran ile diplomatik alakaları kesme kararı düşünülememiş ve memleketler arası bağlar anlayışından uzaktır” sözleri kullanıldı. Siber akın suçlamalarının reddedildiği bildiride, İran’ın siber ataklara gaye bir ülke olduğu belirtilerek, “İran olarak ülkemizin temel alt yapıları siber taarruzlara maksat olurken, biz öbür ülkelere yönelik siber akınlara takviye vermeyiz. Bu akınları kesin olarak kınıyoruz” denildi.

Bildiride, İran ile Arnavutluk Cumhuriyetinin ortasındaki bağları bozmaya yönelik üçüncü ülkelerin faaliyetlerine işaret edilirken, “Arnavutluk’un İran ile diplomatik münasebetleri kesme kararının akabinde başta ABD olmak üzere siyonist İsrail rejimi ve milletlerarası medya kuruluşlarının bu karara dayanak vermeleri, kelam konusu adımın İran’a karşı kullanılmak üzere evvelden planlandığını gösteriyor” tabirleri kullanıldı.

Arnavutluk, ağır siber taarruzlar sebebiyle İran ile diplomatik bağları kestiğini duyurmuştu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin İran ile diplomatik münasebetlerini sonlandırma kararı aldığını açıklayarak, Temmuz ayında gerçekleşen bir siber atakla ilgili soruşturmanın akabinde Tahran’daki elçilik çalışanının 24 saat içinde ayrılacağını belirtmişti.

Arnavutluk’ta 15 Temmuz’da siber akın nedeniyle e-devlet sitesi dahil olmak üzere bütün resmi dijital platformlar çökmüştü. Haftalarca dijital sistemlerin çalışmadığı Arnavutluk’ta halk tekrar eski sisteme başvurmak zorunda kalmış ve ülkede devlet dairelerinde kaos yaşanmıştı. Arnavutluk hükümeti siber hücum nedeniyle İran’ı suçlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.