İki vilayette orman yangını! Kütahya’da denetim altına alındı

SON DAKİKA HABERİ: Kütahya Emet’te çıkan orman yangını denetim altına alındı, soğutma çalışmaları sürüyor.

ORMANLIK ALANDAKİ YANGIN BÜYÜMÜŞTÜ!

Küreci ile Samrık köyleri ortasında kalan bölgedeki ormanlık alanda şimdi bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye 3 uçak, 6 helikopter, 38 arazöz ve 5 dozer sevk edildi.

Ekiplerin yangına müdahalesi gece görüşlü helikopterlerin takviyesiyle sürüyor.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kütahya Emet’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına dayanak için Kara Havacılık Komutanlığımız tarafından İzmir’den ve Isparta’dan toplam 8 adet helikopter görevlendirildi. Yangın söndürme teçhizatına sahip olan helikopterlerimiz bölgeye intikal etti.” denildi.

Yangın bölgesinde gazetecilere açıklama yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, ihbar geldikten 12 dakika sonra müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangına 29 arazöz, 8 su ikmal aracı, 6 dozer, 3 greyder, 8 itfaiye aracıyla ile müdahale edildiğini duyurdu. Yangının kestirimi 20 hektarlık karaçam ormanında tesirli olduğu öğrenildi.

Öte yandan saat 20.30 itibariyle 6 yangın söndürme helikopterinin çalışmalarına orta verdiği belirtildi.

KÖY BOŞALTILDI

Kütahya’nın Emet ilçesindeki orman yangınına müdahale sürerken, 97 kişinin yaşadığı 45 haneli Küreci köyü ve etrafında bulunan yayla meskenleri önlem hedefli boşaltıldı.

Yaylada ahırlardaki hayvanlar da vatandaşlar ve Orman Bölge Müdürlüğü grupları tarafından inançlı bölgelere nakledildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, grupların yangını denetim altına almak için ağır bir halde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Çelik, yangını söndürme çalışmalarına gece görüşlü helikopterlerle devam ettiğini söz etti.

MANİSA’DA ORMAN YANGINI

 Manisa’nın Akhisar ilçesinde otluk alanda başlayan ve rüzgarın tesiriyle ormanlık alana sıçrayan yangını denetim altına alabilmek için gruplar seferber oldu. Çok sayıda takımın müdahale ettiği yangında 20 konut boşaltılarak 40 kişi yangın bölgesinden tahliye edildi.

Manisa’nın Akhisar ilçesi Seğirdim Çaltıçukuru mevkii Şehitler-Hasköy-Durasıl Mahalleleri ortasında saat 17.30 sıralarında şimdi belirlenemeyen nedenden ötürü başlayan ot yangını rüzgarın da tesiriyle ormanlık alana sıçradı. Grupların kısa müddette müdahale etmesine karşın rüzgarın tesiriyle yangın büyümeye başladı. Orman yangını sebebiyle 20 konut boşaltılırken, yaklaşık 40 kişi bölgeden tahliye edildi.

Yangına 10 helikopter, 8 uçak, 40 arazöz, 8 dozer, 15 su tankeri, 1 jandarma komando timi, 4 TOMA, 9 asayiş timi, 2 trafik timi ile müdahale ediliyor. Yangında şuana kadar meyyit yahut yaralı olmadığı öğrenilirken 8 meskenin büsbütün yanarak küle döndüğü öğrenildi. Takımların yangını denetim altına alma çalışmaları devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.