Global piyasalar tarihi ECB kararına odaklandı

Dünya genelinde devam eden resesyon ve enflasyon tasaları varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Küresel piyasalarda, tahvil piyasalarındaki satış eğiliminin zayıflamasıyla müspet bir seyir öne çıkarken, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararına çevrildi.

ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları ile ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın konuşması da takip edilecek bilgiler ortasında.

Analistler, bugün yurt içinde de haftalık para ve banka istatistiklerinin takip edileceğini söylüyor.

Bej kitap yayınlandı

Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı Fed’in “Bej Kitap” raporunda ise ekonomik faaliyetin temmuz başından bu yana değişim göstermediği aktarıldı.

Gelecekteki ekonomik büyüme görünümünün genel olarak zayıf kaldığına işaret edilen raporda, fiyat düzeylerinin yüksek kalmayı sürdürmesine karşın birçok bölgede artış oranlarının bir dereceye kadar ölçülü hale geldiği bildirildi.

Fed’in Eylül’deki toplantıda yüzde 76 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı bekleniyor

Söz konusu gelişmeler sonrası, para piyasalarında Fed’in 21 Eylül’deki toplantıda yüzde 76 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya devam ederken, bugün Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının varlık fiyatlarını ve beklentileri etkilemesi bekleniyor.

Brent petrol ve altındaki dalgalanma sürüyor

Brent petrolün varil fiyatı dünkü yüzde 5,7’lik düşüşün akabinde şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 1,2 üzerinde 88,5 dolardan süreç görürken, dün yüzde 1 yükselen altının ons fiyatı evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,2 azalışla 1.715 dolarda bulunuyor.

ECB’den 75 baz puan artış bekleniyor

Avrupa’da gözler ECB’nin açıklayacağı para siyaseti kararlarına ve ECB Lideri Lagarde’ın açıklamalarına çevrilirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın yüzde 69 ihtimalle tarihinde birinci defa siyaset faizini 75 baz puan artıracağı kestirim ediliyor.

Eylül vadeli doğalgaz kontratları geriledi

Öte yandan, eylül vadeli doğalgaz kontratları üç gündür düşüş eğiliminde hareket ederken, dün yüzde 13 azalışla 207 euroya geriledi.

Euro/dolar paritesi yüzde 1 kıymet kazandı

Dün dolardaki zayıflamayla birlikte yüzde 1 paha kazanan euro/dolar paritesi günü 1 düzeyinin üzerinde tamamlarken, yeni günde de 1’in çabucak altında seyrediyor.

Sterlin/dolar paritesi kayıplarını telafi etti

Sterlin/dolar paritesi ise dün 1,4053 ile 1985’ten bu yana en düşük düzeyini görmesinin akabinde kayıplarını büyük oranda telafi ederek tekrar 1,15’in üzerine çıktı.

Dolar/yen paritesi yükselişte

Dün yüzde 0,7 yükselişle 143,7 düzeyinden kapanış yapan dolar/yen paritesi, yeni günde de yüzde 0,2 yükselişle 144,1’le son 24 yılın en yüksek düzeyinde bulunuyor.

Yurt içinde, Borsa İstanbul hisse piyasası rekorlara dün de devam etti.

Dün, BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,34 yararla 3.402,81 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Dolar/TL 18,2310

AA’nın haberine nazaran, Dolar/TL dün yatay seyirle 18,2271’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2310 düzeyinde süreç görüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.