Filistinli Abide Yahudi yerleşim ünitelerinin ortasında vatan toprağını koruyor

Abide’yle birlikte üç aile daha, Beytüllahim’de, İsrail’in 1967’de Batı Şeria’yı işgalinden evvel inşa edilmiş meskenlerde yaşıyor.

Abide’nin, babasından miras kalan ve üzüm, elma ve zeytin bahçelerine dönüştürdüğü 38 dönümlük yeri, Gush Etzion Yahudi yerleşim ünitesinin ortasında yer alıyor.

Gush Etzion yerleşim ünitesi, birincisi 1967’de Batı Şeria’nın İsrail işgaliyle başlayan 18 yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesini içeriyor.

Direniş toprakta sebattan geçiyor

Toprağına sahip çıkmak için gayret gösterdiğini, tarım yoluyla ona yatırım yaparak topraklarını koruyabildiğini belirten Abide, “Toprağınızda sebat ederek ve ağaç dikerek her şeye direnebilirsiniz.” diye konuştu.

Abide, “Şu anda elma ve üzüm başta olmak üzere çeşitli meyvelerin yetiştiği bahçelerin bulunduğu bu toprakları geri almak için çok para harcadım.” tabirini kullandı.

Filistinli çiftçi, İsrail askerlerinin Beytüllahim’e baskın yaparak Doğuş Kilisesi’ne sığınan silahlı Filistinlileri kuşattığı devirde, 2002 yılında, ateş açması sonucu annesini ve erkek kardeşini kaybettiğini aktardı.

Toprağına kalpten bağlı bir çiftçi

Toprağının çok bereketli olduğuna dikkati çeken Filistinli Abide, burada takım biçtiklerini ve tabiatın kendilerine sunduğu meyvelerle beslendiklerini belirtti.

Çiftliğinin de bir ruhu olduğunu hissettiğini aktaran Abide, çiftliğinde her türlü meyvenin yetiştiğini ve Filistinlileri beslediğini vurguladı.

Yaşadığı omurga hastalığı sebebiyle bu topraklarda çalışmaktan uzak kalmaktan acı duyduğunu tabir eden Abide, bu sene çiftliğinde 3’ü kalıcı olmak üzere 14 personel çalıştırdığını anlattı.

Arazisinin dört bir yanı yerleşim üniteleriyle çevrili

İsrail’in 1993 yılında kendi toprağı etrafında yerleşim üniteleri inşa etmeye başladığına dikkati çeken Abide, bugün gelinen kademede arazinin dört bir yanının yerleşim üniteleriyle çevrili olduğunu kaydetti.

Üzüm bağı ve elma ağaçlarının bulunduğu bahçesinde yürüyerek, yerleşim ünitesinin başladığı duvarı gösteren Abide, “İşte bu işgalci İsrail, Filistin topraklarını çaldı, üzerine yerleşimciler için konutlar inşa etti. Yerleşim ünitelerini daima genişletiyorlar ve Filistinli çiftçileri maksat alıyorlar. Hayatım boyunca direndim. Topraklarıma karşılık teklif ettikleri büyük meblağları reddettim. Öldürme, mahpus tehditlerine boyun eğmedim.” diye konuştu.

“Allah’tan öbür kimse beni buradan çıkaramaz”

Abide, yeniden yeri için gelen İsrailli bir yetkiliye, “Burası benim topraklarım. Allah’tan öteki kimse beni buradan çıkaramaz.” dediğini aktardı.

Arazinin etrafında yerleşim üniteleri olduğu için tekrar yerleşim ünitesinden geçen orta bir yol kullanmak zorunda kaldığını söz eden Abide, bu yolda son yıllarda Filistinlilere araçla çarptıklarını, bıçakladıklarını ve öldürdüklerini söyledi.

Ana caddede ise İsrail askerlerinin bulunduğunu aktaran Abide, oğluna topraklarını muhafazayı vasiyet ettiğini belirtti.

Abide, “Bu topraklar bana babamın emanetiydi. Benden sonra da torunlarıma emanet olacak.” dedi.

“İsrail inşaat yapmamıza müsaade vermiyor”

Evini 1967 yılından evvel inşa ettiklerini söz eden Abide, “Ben burada toprak sahibiyim lakin İsrail inşaat yapmamıza müsaade vermiyor. Etrafımda dünyanın farklı yerlerinden gelmiş yerleşimciler var; mesken, apartman yapıyorlar. İsrail uçakları fotoğrafladığı için konuta ek yapamıyoruz hiçbir biçimde.” diye konuştu.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da güç hale getiriyor.

Uluslararası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.