Filistin önderi Mahmud Abbas Türkiye’de

Getty Images

Filistin önderi Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Pazartesi günü Ankara’ya gitti. İki gün sürecek resmi ziyaret, Türkiye ile İsrail’in diplomatik münasebetleri en üst seviyede yine tesis etmeye ve dört yıl ortanın akabinde büyükelçilerin yine atanmasına karar verdiği bir periyoda denk geliyor.

Cumhurbaşkanılığı Bağlantı Başkanlığı’ndan ziyarete ait yapılan açıklamada, “Filistin Devlet Lideri Sayın Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 22-24 Ağustos 2022 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edecektir. Yapılacak resmi görüşmelerde, Türkiye-Filistin bağlantıları, İsrail-Filistin ihtilafı bağlamındaki son gelişmeler ile öbür şimdiki bölgesel ve milletlerarası mevzular hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır. Ayrıyeten, Türkiye ile dost ve kardeş Filistin Devleti ortasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacaktır” denildi.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Pazar günü yaptığı açıklamada Abbas’ı Erdoğan’ın davet ettiğini açıklamış; Filistinli başkanın son periyotta bölgede yaşananlarla ilgili Erdoğan’ı bilgilendireceğini ve iki önderin bağların gelişmesi için atabileceği adımları görüşeceğini söylemişti.

Filistin idaresi, son periyotta İsrail ve Türkiye ortasındaki yakınlaşmaya dair olumsuz bir yorum yapmaktan kaçınıyor. Bu yılın başında, şimdi görüşmeler sürerken Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, lokal basına nazaran, İsrail ve Türkiye ortasındaki olağanlaşmanın Ramallah’taki Filistin idaresinin de yararına olabileceğini lisana getirmişti. 

Abbas’a ziyaretinde Malki ve Filistin’in istihbarat şefi Majid Faraj da eşlik ediyor.

Türkiye ile İsrail ortasındaki bağlantıların normalleşmesiyle ilgili açıklamalar sırasında Ankara, bu sürecin “Türkiye’nin Filistin davasına olan takviyesini etkilemeyeceği” açıklamaları yaptı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, birebir gün düzenlediği bir basın toplantısında İsrail ile olağanlaşmanın Filistin davasından vazgeçme manasına gelmediğini bir defa daha vurguladı. ““Büyükelçilerin atanması, Filistin ve Kudüs’e ait iletilerimizi direkt İsrail tarafına iletilmesi açısından da kıymetli olacaktır” dedi.

Çavuşoğlu, şimdi İsrail’le görüşmeler sürerken ve karşılıklı ziyaretler başlamışken Mayıs ayında iki günlük bir ziyaret için İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’ya gitmiş; burada Filistin’e olan takviyesi yinelemişti. Bu, 15 yıl ortanın akabinde bir Türk dışişleri bakanının Batı Şeria’ya yaptığı birinci ziyaret olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.