Erbakan Hoca’nın yol arkadaşı Saadet’i topa tuttu

12 Eylül darbesinde 2 sefer cezaevine girip azap gören, 28 Şubat’ta da cezaevinde yatan Refah Partisi eski Milletvekili Şaban Bayrak Sabah’a konuştu.

Bayrak, “12 Eylül’de maksat Necmettin Erbakan hocamızdı, 15 Temmuz’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Hala da Erdoğan’ı iktidardan indirmek için uğraşıyorlar. 15 Temmuz darbe teşebbüsü Allah göstermesin muvaffakiyete ulaşsaydı, 20-30 yıllık kazanımlarımızın hepsi çöpe giderdi. Memleket Suriye üzere felaketi yaşardı.” dedi.

Bayrak, Saadet Partisi’nin bugün izlediği siyaseti de eleştirdi, “Saadet Partisi’nin bu CHP ile 6’lı masada olmasından hiç şad değilim. CHP ile ittifak yapılabilir lakin bu CHP ile değil. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde halkın verdiği çabayı itibarsızlaştırmaya çalışan, darbe teşebbüsüne ‘Tiyatro’ diyenler ile ittifakı asla gerçek bulmuyorum, esefle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

İşte Refah Partisi eski Milletvekili Şaban Bayrak’ın sabah.com.tr’ye yaptığı çarpıcı açıklamalar…

“EŞİM HALA 12 EYLÜL DARBESİNDE YAŞANANLARIN RUHSAL ISTIRABINI ÇEKİYOR”

12 Eylül’de; 1979 yılında Kayseri’de Ulusal Selamet Partisi vilayet lideri iken düzenlenen 1401 Hicri Yürüşü’ne katıldıkları için, devrin Ulusal Selamet Partisi Necmettin Erbakan’dan buyruk alarak devleti yıkıp şeriat sistemini getirmek hatalarından ceza aldığını belirten Şaban Bayrak, gördüğü azapları şöyle anlattı:

12 Eylül’de Ulusal Selamet Partisinin merkez ilçe başkanlığını yapıyordum. 12 Eylül darbesi yapıldı, 1981’in Ocak ayında bizi de konutumuzdan aldılar, götürdüler. Konutumuza geldiklerinde oğlum ve kızım küçük; ağlaşıyorlar. Askerler süngü ile gecenin ikisinde meskene geldiler. Meskeni didik didik aradılar, kabahat ögesi aradılar ve gözümüzü bağlayıp bizi aldılar, gittiler. Eşim hala, bir darbe problemi gündeme geldiğinde, ruhsal olarak çok problem çekiyor. Allah bir daha bu millet bu türlü bir darbe göstermesin. Şimdiki Doğumevi’nin yanında Merkez Komutanlığı Gasilhanesine koydular. Sabahına da Zincidere’ye götürdüler. Orada beni sorguya aldılar, birinci vardığımızda tabi ne olduğunu bilmiyoruz, gözlerimiz bağlı… Tecrite indirdiler, gençler, çocuklar dizili orada… Kimisi eli bağlı, kimisi yerde, beton üzerinde. Dört metreye dört metre bir yer… Sabahleyin bir tencere içerisinde çay geldi, zeytinle ekmek geldi, herkes yedi.

“9 GÜN AÇ SUSUZ VE UYKUSUZ BIRAKTILAR”

Sonra yemek yemeyecek ve uyumayacak insanların listesi geldi. Benim ismimi de okudular. Bu, tam 9 gün devam etti. Duvara asılmış, 60-70 santimetre boyutunca demir borular var, onun üzerine de ipler bağlı, herkes elini ipe geçiriyor, orada bekliyor. Uyku yok, yemek de verilmiyor, yalnızca su veriliyor. Lakin başkalarına yemek geliyor. Yemek ortaya geliyor, asker kapıda bekliyor biz de o denli bakıyoruz… Sağcı ve solcu gençler de asker görmeden gömleklerinin ortasına birer modül ekmek koyuyor ve asker gittikten sonra o birer kesim ekmeği bize veriyordu. Bu halde tam 9 gün devam etti.

“BİR AY BU HALDE AZAP ETTİLER”

Uyumamak ve aç durmak insanı şuursuzlaştırıyor, bizi bu formda sorguya aldılar. 9 günden sonra 1 ay azap yaptılar. Hem falaka, hem çıplak gece dışarı çıkarıp soğuk suda gezdirme… Falaka için yatırıyorlar, ayaklarına tahta bağlayıp vuruyorlar. Ayakların şişip yürüyemez hale geldiğin vakit ayağa kaldırıyorlar, yere su döküyorlar, asker başında ‘Zıpla’ diyor. Ayaklarınıza kan oturmaması için o suyun üzerinde zıplıyorsunuz. Ondan sonra copla eline vuruyorlar, bu sefer elini yere vurdurarak kanın dağılmasını sağlıyorlar. Bir ay bu biçimde azap ettiler.

“SÜREKLİ ‘EMRİ ERBAKAN HOCA’DAN ALDIM DİYE İMZALA GİT’ DİYORLARDI”

1983’ün birinci ayında, birebir davadan ötürü gece yeniden geldiler meskenden aldılar. Yeniden Zincidere’ye götürdüler ve benimle birlikte 4 arkadaş daha getirdiler. Kocasinan Eski Belediye Liderimiz Bekir Yıldız, Vilayet Liderimiz Yusuf Bozkurt, arkadaşımız Mustafa Monopollü ve Macit Gül. Onlar da gelince tekrardan sorguya başladılar. O vakit İran’a uçak kaçıran Ömer Yorulmaz, benim hakkımda bu yürüyüşü yapanın ben olduğumu söyleyerek tabir vermiş. Bütün sorgulama benim üzerimde ağırlaştı tekrar ve tam bir ay çok şiddetli bir halde azap gördük. ‘Sen Erbakan Hoca’dan şu buyruğu aldın, imzala, çık git’ diyorlar. Mahkemeye çıkacağımız güne kadar bu azap devam etti.

“ÖZAL GELİNCE TAHLİYE OLDUK”

Dört arkadaşımı tahliye ettiler, bana gelince bağırarak, küfrederek ‘Tutukluluğunun devamına’ dedi. O arkadaşlar bir ay sonra çıktı, ben Zincidere’de 7 ay daha yattım. Bizi Konya Sıkıyönetim Mahkemesi’ne götüreceklerdi. Özal geldi, parti kuruldu, olağan hayata dönüldü. Konya’ya gitmedik, Kayseri’de 1. Ağır Ceza’da yargılandık. 7 ay sonra mahkemeye çıktık, çıktığımız birinci mahkemede tahliye olduk, ikinci mahkemede beraat ettik. Zira hiçbir hatamız yok.

“12 EYLÜL’ÜN GAYESİ ERBAKAN, 15 TEMMUZ’UN AMACI ERDOĞAN’DI”

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü pahalandıran Bayrak, “15 Temmuz’da Allah koruma başarsalardı bu memleket felaketi yaşardı. Suriye’deki üzere olurdu. Bizim gidecek, sığınacak bir yerimiz de yok. 12 Eylül’den beter olurdu. 12 Eylül’ün maksadı Erbakan Hoca’ydı. 15 Temmuz’un maksadı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı.” dedi.

“HALA ERDOĞAN’I İNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında da Erdoğan’ın amaçtaki isim olduğunu söyleyen Bayrak, “15 Temmuz’dan sonra da vazgeçmediler. Hala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iktidardan indirmek için çalışıyorlar, bahtlarını deniyorlar. Allah, FETÖ’cülere fırsat vermesin.” dedi.

“15 TEMMUZ’A ‘TİYATRO’ DİYENLERLE SAADET PARTİSİ’NİN İTTİFAK YAPMASINA HAYRET EDİYORUM”

Erbakan ile birlikte uzun yıllar büyük gayret veren isimlerden olan Bayrak, Saadet Partisi’nin CHP ile olan ittifakını da hakikat bulmadığını söyledi.

Bayrak şu sözleri kullandı:

15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne ‘Tiyatro’ diyenin kendisi tiyatro yapıyordur. Milletin üzerine bombalar yağdı, 251 şehit verdik, binlerce vatandaşımız yaralandı. İnsanların üzerlerine bombalar yağdı, Meclis’imiz bombalandı. Buna nasıl ‘Tiyatro’ denilir. Tiyatro diyerek, milletin destanını küçümsemeye, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

Saadet Partisi’nin, 15 Temmuz’a ‘Tiyatro’ diyenler ile ittifak yapmasından şad değilim, gerçek bulmuyorum. Hayret edilecek şey.

“SAADET YANLIŞSIZ YOLDA VE YERDE DEĞİL”

Saadet Partisi’ni izlediği siyaset nedeniyle eleştiren Bayrak, kelamlarına şöyle devam etti:

Saadet Partisi, yanlışsız yolda ve yerde değil. Nasıl darbeye ‘Tiyatro’ diyenler ile bu yolda hareket eder. 6’lı masada Saadet Partisi’nin ne işi var? Nitekim hayretler içerisindeyim. Bu durumdan esef duyuyorum.

“CHP İLE İTTİFAK YAPILIR LAKİN BU CHP İLE YAPILMAZ”

CHP’nin son vakitlerde izlediği siyasetin daha da sıkıntılı ve tehlikeli bir hal aldığını vurgulayan Bayrak, “Memleketi felakete götürecek biçimde hareket ediyorlar. CHP ile ittifak yapılmaz demiyorum. CHP ile ittifak yapılabilir lakin bu CHP ile yapılmaz. Erbakan Hoca da, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında CHP-MSP koalisyonunda bu harekata dayanak vererek ittifak yaptı. Lakin bu öbür bir şey. Ben şu an izlenen siyaset ile CHP-Saadet Partisi ittifakını yanlışsız bulmuyorum.” dedi.

“6’LI MASA YARIN DAĞILIR”

6’lı masanın uzun mühlet ittifak edemeyeceğini öngördüğünü tabir eden Bayrak, “Ben 6’lı masanın yarın dağılacağını düşünüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, aday olmak istiyor. ‘Ben adayım’ dediği vakit ittifak devam etmez. Ali Babacan, daha evvel kendi partisi ve logosu ile seçime gireceğini söylemişti. Saadet Partisi, kendi adayı ile gireceğini de söyleyemedi. Bence bu masadaki partiler 6’lı masa dedikleri ittifak ile reklamlarını yapıyor. Bunun için bir ortaya geldiler. Bu masa Cumhurbaşkanı adayı aşikâr olunca dağılır.” tabirlerini kullandı.

“MİLLET ENAYİ Mİ, GÖRMÜYOR MU?”

HDP’nin, 6’lı masaya dışarıdan takviye verdiğini herkesin bildiğini söyleyen Bayrak, bu durumun saklanmaya çalışılmasının komik olduğunu belirtti.

Bayrak, “Ortada büyük bir hile var. HDP’yi masaya almıyorlar ancak HDP ile ittifak yapıyorlar. Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin oylarına muhtaçlığı var. Bu adamların HDP’yi hala saklamaya çalışmalarına hayret ediyorum. Millet enayi mi? Yaptığınızı görmüyor mu? Belediye seçimlerinde, büyükşehirlerde HDP’nin kimleri desteklediğini, nerelerde aday çıkarmadığını gördük. HDP’nin kime takviye verdiği, kiminle yol yürüdüğü ortada.” dedi.

“HDP’YE NE VAAT ETTİLER NE VERECEKLER?”

HDP’nin takviyesi karşılıksız vermeyeceğini söyleyen Bayrak, “HDP’ye ne vaat ettiler, ne verecekler? HDP parasız dayanak verecek değil. Kendileri de bunu söylüyor aslında.” diye konuştu.

“ALLAH KORUMA KAZANIRLARSA HDP’YE BAKANLIK VERİRLER”

Saadet Partisi’nin HDP’nin olduğu oluşumda yer almasının yanlış olduğuna bir defa daha dikkat çeken Bayrak, “HDP’nin takviyesinin bir karşılığı olacak. Allah koruma kazanırlar da, iktidar olurlarsa, HDP’ye bakanlık verirler. HDP, bir şeyler koparacaktır. İBB’de verdikleri takviyenin karşılığını aldılar. Birçok PKK’lı İBB’de çalışırken tespit edildi. Yeniden HDP’liler de İBB çatısı altında yer alıyor.” dedi.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.