Enflasyona endeksli bono projesi tekrar fakirin cebindeki parayı alacak

Hükümetin “faiz neden enflasyon sonuç” teziyle başlattığı iktisat tezi, çıkmaza saplanıyor. Kur muhafazalı mevduat (KKM), YUVAM Hesabı ve satılan milyarlarca dolar ile tonlarca altın TL’deki erimeyi durduramayınca hükümetin aylardır üzerinde çalıştığı enflasyon endeksli bono tekrar gündem oldu. Ekonomistler, bu eserin enflasyonu ve kuru durduramayacağını belirterek çaba için iktisat kurallarına dönülmesi uyarısı yapıyor. 

Eski Merkez Bankası Lideri Durmuş Yılmaz, şayet uygulama hayata geçerse bankalarda mevduat kalmayacağını belirtti. Enflasyonla çabanın aracının bunlar olmadığını söyleyen Durmuş, şöyle konuştu: 

“Bankalar bonoya kaçan mevduatları tutmak için mevduat faizlerini artırır ve dolaylı bir faiz artırımı olur. Ayrıyeten uzun vadede enflasyonu daha da katılaştırır. Vatandaşa, paranı harcama, gel bana borç ver diyorlar.”

“AKILLI BİR PROJE DEĞİL”

Hükümetin bu üzere eserlerle inanç yaratmaya çalıştığını söyleyen Prof. Dr. Burhan Şenatalar ise şunları söyledi:

“Piyasalarda büyük bir itimat kaybı var. Evvel bu tahsis edilmeli fakat bu üzere eserlerle olmaz artık o gemi kaçtı. Hükümet artık dövize geçişi durdurmak istiyor ve alternatif sunuyor. Lakin bu bahsedilen alternatif dövize geçişi durdururken tıpkı vakitte da mevduattan kaçıracak ve bankaların nakit istikrarı bozulacak. Bir tarafı düzeltirken başka tarafı bozuyorlar. Bu türlü olmaz bu iş toptan bir değişimle inanç tahsisi kaide, bunun yolu da seçimdir. Devlet harcamalarının giderek artan bir kısmı faiz harcamasına gidecek. Akıllı bir proje değil.” 

Yeni bono eseri ile birlikte bir kere daha dar gelirli ve fakir halkın varlıklı yatırımcıyı finanse edeceğini söyleyen Prof. Dr. Duran Bülbül de bunun bilinmeyen bir faiz artırımı manasına geldiğini söyledi. Hükümetin enflasyonu düşürmekten çok parası olanın parasını müdafaaya yönelik adımlar attığını söyleyen Bülbül şöyle konuştu: “Devlet parası olanı korumak için el altından enflasyon kadar (yüzde 70) faiz verecek. İktidarını iç borçlanmayla ayakta tutmaya çalışıyorlar.”

 Prof. Özgür Demirtaş ise toplumsal medya hesabından “Enflasyona dayalı tahvil fikri DEHŞETLİ yanlış bir fikir.

1) TUİK’in sayılarına inanç daha da azalır.

2) Beşerler birikimlerini bankalara ve şirketlere koymak yerine bu tahvile koyarlarsa of off…

Allah aşkına 100-200 yıl evvel temeli atılmış iktisat bilimini tersyüz etmeyin” paylaşımını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.