ELN’den hükümete davet: Barış görüşmelerine hazırız

Kolombiya‘da silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ile barış görüşmelerini sürdürmeye istekli olduğunu bildirdi.

Gerçek ismi Eliecer Herlinto Chamorro olan ELN önderi “Antonio Garcia” açıklamasında, seçim sonuçlarının ülkeye barış getirmesi için yeni kurulacak hükümetle masaya oturmaya hazır olduklarını söyledi.

Devletle daha evvel başlatılan barış görüşmelerini hatırlatan Garcia, “Mevcut hükümet dışında, 5 farklı hükümetle sırasıyla görüşmeler yaptık ve burada Kolombiya’yı daha adil, daha eşitlikçi ve daha demokratik bir ülke yapma yolunda ilerliyoruz” ifadesini kullandı.

Örgütün başkanı Nicolas Rodriguez Bautista’nın sıhhat nedenleri münasebetiyle misyonundan ayrılmasının akabinde ELN’nin komutasını üstlenen Garcia, bugün ELN’in 58 yaşını kutladığını duyurdu.

Petro’nun ülkede cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasından sonra ELN, 21 Haziran’daki açıklamasında, “Örgüt Şubat 2017’de, Ekvador’un başşehri Kito’da başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimini sürdürüyor” sözüne yer vererek barış görüşmelerine açık olduğunu kaydetmişti.

Petro, cumhurbaşkanlığı kampanyası sürecinde ELN ile daha evvel başlayan lakin başarısız olan müzakerelerin nihayete ulaşması için uğraş harcayacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.