Çamaşır Deterjanı İle Asla Yapmamanız Gereken Üç Şey

Hepimizin meskeninde, ister toz ister sıvı olsun, bir çeşit çamaşır deterjanı vardır. Ne tıp bir deterjan kullanırsanız kullanın, bununla ilgili bilmeniz gereken kimi şeyler var. Pek çok insan, çamaşır makinesine yalnızca bir ölçü materyal döküyor, lakin bu tam olarak gerçek yol değil. Çamaşır deterjanınızla hakikaten ziyan verebilirsiniz. Haberimizde, çamaşır deterjanınızdan en âlâ biçimde yararlanmanız ve ne yapmamanız gerektiğini açıkladık.

1. DOZAJ

Konu çamaşır deterjanı olduğunda yapılan en yaygın yanılgı, insanların yanlışsız ölçüsü sahiden düşünmeden yalnızca bir kısmını dökmeleridir. Pek çok insanın düşündüğü şey “Temiz olacak”. Tekrar de bu bir israf, zira muhtemelen bu nedenle çok fazla deterjan kullanıyorsunuz. Ve bu yalnızca deterjanı boşa harcadığınız için değil, birebir vakitte giysileriniz bu nedenle yağlı hale gelebileceği ve daha süratli kokmaya başlayabileceği için, yani daha erken yıkamanız gerektiği manasına gelir. Bu yüzden her vakit önerilen deterjan ölçüsüne bağlı kalmalısınız. Giysileriniz büsbütün taze çıkmayabileceğinden, çok az da kullanmayın.

2. BÜYÜK ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Büyük bir aileniz ve onunla birlikte gidecek büyük bir çamaşır makineniz var mı? Biraz fazla deterjan eklemeyi unutmayın. Çamaşır makinelerinin boyutları 6 kg’dan 10 kg’a kadar değişir, yani bu hayli farktır. 9 kg’dan fazla çamaşır alabilen büyük bir çamaşır makineniz mi var? Akabinde, çamaşırların nitekim pak olduğundan emin olmak için biraz daha deterjan kullanmalısınız. Bir yahut iki kişilik (6 yahut 7 kg) küçük bir makinesi olan şahıslar biraz daha az kullanabilirler.

3. ÖN İŞLEM

Leke tedavisi kelam konusu olduğunda, tüm inancınızı çamaşır deterjanına bağlamayın; Lekelere ön süreç yaparsanız, çamaşır makinenizden çok daha fazla faydalanabilirsiniz. Farklı leke cinsleri ile yapmanız gerekenler:

  • Çim lekeleri: Sıvı çamaşır deterjanını direkt lekenin üzerine dökün ve lekeyi ovalamak için yumuşak bir fırça yahut diş fırçası kullanın. Bu lekeler inatçıdır ve hakikaten kumaşın liflerinden çıkarılması gerekir.
  • Yağ lekeleri: Kumaşı ılık su altında durulayın ve akabinde gresi yahut yağı emmek için sıvı çamaşır deterjanı yahut bulaşık sabunu kullanın. Akabinde çamaşırları güçlü bir deterjan kullanarak makinede yıkayın.
  • Vücut-kir lekeleri: Lekelerin birçoklarını çabucak çıkarmak için kirli tulumları ve iç çamaşırlarınızı soğuk su altında durulayın.
  • Çamur yahut kil lekeleri: Sert bir fırça kullanarak fazla çamuru yahut kili çıkarın. Akabinde, lekeyi inceltmek için giysileri ılık suya batırın.ÇAMAŞIR MAKİNANIZIN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN

Çamaşır makinanızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, makinadan çamaşırlarınızı çıkardıktan sonra makinanın kapağını ve deterjan kapağını kuruması için açık tutmalısınız. Çamaşır makinelerinin sağ alt köşesinde bulunan filtre alanı rutin olarak temizlenmelidir. Çamaşırlarda unutulmuş kimi eşyalar, toka, bozuk para vs. bu alanda toplanarak makinenin mekanik aksamlarına ulaşması mahzurlar. Bu açıdan rutin olarak temizliğinin yapılması büyük kıymet taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.