Cahit Berkay’dan Türkan Şoray’ı şaşırtan kelamlar: Aşıktım

Eşref Kolçak’ın anısına bu yıl birincisi düzenlenen Gemlik Sinema Şenliği açılışını Türk Sineması’nın Sultanı Türkan Şoray yaptı. Geceye Cahit Berkay’ın kelamları damga vurdu.

İskele Meydan’ında ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’’ sinemasının gösteriminin akabinde gözyaşlarına hakim olamayan Şoray, hislerini Gemlikliler ile paylaştı. Şoray, şöyle konuştu;

“Sizinle olmak dünyanın en hoş duygusu. Sizlerin sevgisi ve ilgisi o kadar bedelli ki… Bu sevgi beni hayata bağlayan en hoş ve en değerli güç. Eşref Kolçak, Türk Sineması için çok kıymetli bir isimdi. Eminim bizi görüyor ve hissediyordur. Onun ismine bu türlü bir şenlik düşünülmesi çok hoş ve ne memnun ki unutulmuyor. Sevgili halkımız sanatkara her vakit çok bedel veriyor ve çok vefalı. Sevgi o denli hoş bir şey ki ve siz bizleri o denli seviyorsunuz ki benden memnunu yok. Umarım uzun yıllar boyunca devam eder bu şenlik.”

“HEPSİ ÇİLELİ KADINLARDI VE BEN 50 SENE SIKINTI ÇEKTİM”

Oynadığı 220 sinemada yüzlerce karaktere imza atan Şoray, daima mücadeleci bayanları canlandırdığını söyleyerek, “Hepsinin farklı dramları vardı, hepsi başka toplumsal sınıftan isimlerdi. O bayanların hepsi bendim ve onlarla özdeşleştim, onların gayretiyle ben de gayret ettim. Fakat maalesef canlandırdığım bayanların hepsi çileli kadınlardı ve ben 50 sene zahmet çektim. Birçok edilgen bayandı lakin sonunda dik durmasını öğrenmişlerdi. Ben de bu sinemalar sayesinde dik durmayı öğrendim” dedi.

“SAHTEKÂRLIK YAPMADIM, OYNAYALIM BİTSİN YAPMADIM”

Oynadığı roller sonrası karakterlerin acısını meskene taşıdığını belirten Şoray, “O bayanların acılarını konuta taşıyordum. Sanki ben kendi hayatımda bu türlü olsa nasıl davranırdım diye düşünürdüm. O acıyı yaşamış üzere yapmadım, nitekim acı çektim. Sahtekarlık yapmadım. Oynayalım bitsin yapamadım, kesinlikle içim acımalıydı” sözlerini kullandı.

“DÖRT SİNEMA ÇEKTİM, HEM YÖNETTİM HEM OYNADIM”

Kariyerinde dört sinemanın direktörlüğünü üstlenerek birebir vakitte o sinemalarda oyuncu olarak da yer alan Şoray, “Yıllarca kameranın önündeydim. Ancak ben çılgınlık yapıp dört sinema çektim ve birebir vakitte oynadım. Hem kamera ardında olmak hem de önünde olmak sıkıntı oluyordu” formunda konuştu.

“İYİ Kİ BURADASINIZ”

Şoray’ın konuşmasının akabinde Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan, sanatkara Sevgi Mükafatını takdim etti. Sertaslan, “İyi ki buradasınız, bu şenliğin uğuru olacaksınız inşallah, sayenizde bundan sonraki yıllarda üstüne koya koya devam edeceğiz. Sevgi Mükafatı verilecekse en çok hak eden sizsiniz, diye düşündük. Sevgili Eşref Kolçak’ı bu sayede daima birlikte yad edeceğiz” dedi.

“BANA SORUYORLAR ‘NASIL YAPTIN’ DİYE AŞIKTIM”

Sahneye çıkan Cahit Berkay, ise birinci müziğini orkestrasıyla çalmak yerine Türkan Şoray’a resital yapmak istediğini belirterek, “Bana, o sinemanın müziğini yaparken nasıl bir hisle yaptın, diye soruyorlar” dedi.

Berkay bir an duraksadıktan sonra elindeki mikrofonla Türkan Şoray’ı işaret ederek, “Aşıktım” diye konuştu.

Cahit Berkay, Selvi Boylum Al Yazmalım sinemasının müziğini çalarken, Türkan Şoray’da sinemadan diyaloglarla Berkay’a eşlik etti. Meydanı dolduran binlerce kişi “Çok yaşa Türkan Sultan” diye tezahürat yaptı.

FESTİVAL, SİNEMA GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİLER İLE 4 GÜN SÜRECEK

Ünlü oyuncular, Perihan Savaş, Halil Ergün, Erkan Can, İnanç Kıraç üzere ünlü isimlerinde katıldığı şenlik 4 gün boyunca Türk sinemasının seçkin sinema gösterimleri, stantlar ve söyleşiler ile devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.