Böbreklere düzgün gelen 10 besin

Böbrekler karın boşluğunda, art bölgede yer alan hayati organlardır. Atık hususların idrar üretimi yoluyla atılmasını sağlayan çok kıymetli bir süreç olan kanı filtrelemekten sorumludurlar. Ayrıyeten böbrekler bedendeki sıvılar ortasındaki dengeyi sağlar ve tansiyonu düzenler. Ayrıyeten, böbrekler belli hormonları ve etkin D vitamini formunu üretir.

Kronik böbrek hastalıkları, hastaların hayat kalitesi üzerinde ağır bir tesire sahip olabilir, bazen geri dönüşü olmayan kronik böbrek yetmezliğine dönüşebilir. Bu, kimi kan parametrelerinin (yüksek kreatinin düzeyi) periyodik denetimi ile birlikte hayat usulü ve beslenme alışkanlıklarına yönelik bir müdahale gerektirir.

İşte bu hayati organların sıhhatini korumak için izlenmesi gereken kimi genel beslenme ipuçları.

Böbreklere ne yeterli gelir?

Böbrek sıhhatine ne âlâ gelir? Genel olarak, Akdeniz usulü beslenme böbrek sıhhatini korumak için uygundur. Bu nedenle tam tahılları her gün, ayrıyeten baklagilleri (mercimek, nohut, acı bakla vb.) haftada birkaç sefer tüketmek gereklidir. Hayvansal protein kaynakları beyaz et ve taze yahut dondurulmuş balıklar tercih edilerek haftada birkaç kere tüketilmelidir.

Mevsim meyveleri ve zerzevatları, böbrek sıhhatinin korunmasında değerli olan birçok antioksidan ve ayrıyeten C vitamini ve B6 vitamini üzere birçok faydalı besin sağlar. Bu nedenle tüketimleri tavsiye edilir. Kuruyemiş ve yağlı tohumlar ölçülü de olsa yenebilir. Birebir şey sızma olarak ve hakikat porsiyonlarda tüketilmesi gereken zeytinyağı için de geçerlidir. Ayrıyeten, kâfi su tüketimi çok değerlidir.

Hipertansiyonun uzun vadede böbrek yetmezliği ile bağlı olduğu uygun bilinmektedir. Tansiyonu yükselten sodyumdan güçlü bir diyet böbrekler için berbattır. Bu nedenle sofra tuzu eklerini ve genel olarak fazla tuz içeren tüm besinlerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bunlar ortasında işlenmiş etler ve salamura yiyeceklerin yanı sıra eskitilmiş peynirler, soslar (ör. mayonez, ketçap, hardal vb.) ve işlenmiş besinler bulunur.

Böbrek taşı oluşumuna yatkın olanlar ayrıyeten oksalat içeren besinlerin (örneğin pancar, ıspanak ve kakaoda bulunur) ve ürik asit taşları durumunda pürin içeren besinlerin (örneğin hamsi, sardalya, kuşkonmaz vb.) sonlandırılması gerekir.

Böbrek sıhhati için en yeterli 10 besin

İşte böbrek sıhhatini müdafaada tesirli olduğu tespit edilen yaygın olarak kullanılan 10 besin.

1. Su

Mineraller açısından güçlü olan su, gerçek bir besin olarak tanımlanabilir. Besin piramidinin tabanında yer alır, bedende çeşitli fonksiyonları yerine getirir ve günlük mineral alımına katkıda bulunur.

Peki, her gün ne kadar su tüketilmeli? Muhtaçlık duyulan ölçüler, cinsiyet ve yaş üzere birtakım faktörlere, ayrıyeten hayat üslubu, fizikî aktivite düzeyleri ve iklime bağlı olarak değişir. Genel olarak, iki litre su sağlıklı bir yetişkin için harika bir ölçüdür.

2. Turp

Kendine has bir tada ve gevrek bir dokuya sahip olan turplar, düşük kalorili ve su bakımından varlıklı sebzeler olmasının yanı sıra değişik bir besin pahasına sahiptir. Potasyum ve C vitamini üzere içeriklerin yanı sıra izotiyosiyanatlar ve karotenoidler üzere biyoaktif bileşenler de sağlarlar.

Turplar besbelli arındırıcı ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için böbrek sıhhatinin korunmasında yararlı besinler ortasındadır.

3. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, enteresan özelliklere sahip yağlı tohumlardır. Çoklu doymamış yağ asitleri, bitkisel proteinler ve liflerin yanı sıra potasyum, magnezyum ve çinko üzere mineraller ve B vitaminleri, E vitamininden oluşurlar. Ayrıyeten, güçlü antioksidanlar olan karotenoidler içerirler.

Kabak çerkideklerinin tüketimi, kalsiyum oksalat nedeniyle oluşan böbrek taşlarını önler.

Peki, böbrekleri sağlıklı tutmak için ne kadar kabak çekirdeği yenmeli? Bbu besinden günde 10 gr (yaklaşık bir yemek kaşığı) kâfi bir ölçüdür.

4. Rezene

Su ve antioksidanlar açısından varlıklı olan rezene, böbreklere âlâ gelen sebzeler ortasında yer almaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde hücresel yaşlanmayı ve oksidatif gerilimi önlemeye ek olarak, rezene tüketimi bedende tesirli bir detoks sürecini başlatır ve böbrek sıhhatini geliştirir.

Rezene, yaklaşık 200 gr standart porsiyonlarda ve hatta haftada birkaç kere çiğ olarak yenmek için harikadır.

5. Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin kilit besinleri ortasında yer alan zeytinyağı da böbrekler için güzeldir. Tekli doymamış yağlar, polifenoller ve vitaminlerin varlığıyla kendine mahsus bileşimi sayesinde zeytinyağı insan bedeni için çok yararlıdır.

Güçlü bir antioksidanlara sahip olan zeytinyağı, kollayıcı tesirleri böbrek sıhhati üzerinde de tesirli olan bir besindir. Zeytinyağının yararlarından yararlanmanın en yeterli yolu, mevsimlik yemeklerle çiğ olarak tüketmektir. Ayrıyeten, yüksek kalorili olduğu için şuurlu ve dikkatli bir tüketim gerektirir. Günde 2 yahut 3 yemek kaşığı çoklukla önerilen ölçüdür.

6. Karabuğday

Kompleks karbonhidratların farklı kaynakları ortasında yer alan karabuğday, harika beslenme özelliklerine sahip bir yalancı tahıldır. Ayrıyeten esansiyel amino asitlerin yanı sıra lif, B vitaminleri ve biyoaktif unsurların bitkisel kaynağıdır. Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve çinko üzere çeşitli mineraller de içerir.

İçerdiği besin unsurları ve antioksidan potansiyeli sayesinde karabuğday, böbrek sıhhati için yeterli besinler ortasında yer alır. Tüketim ölçülerine gelince, karabuğday en yaygın tahıllarla eşittir. Haftada birkaç sefer diyete dahil edilebilir ve bir porsiyonu yaklaşık 80 grama karşılık gelir.

7. Nar

Kendine has bir görünüme ve tada sahip olan nar, sağlıklı beslenme trendleri ortasında giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Yüksek C vitamini içeriği ve başka güçlü antioksidan unsurlar sayesinde böbrek sıhhati da bu meyvenin tüketiminden yararlanabilir. Ayrıyeten ürik asitten taş oluşumunu önleyen bir husus olan sitrik asit içeriği de dikkat caziptir.

Nar, arındırıcı özelliklere sahip bir meyvedir. Standart bir nar porsiyonu yaklaşık 150 grama tekabül eder. Bu meyveden suyunu da çıkarabilirsiniz, fakat bütün oalrak yemek daha uygundur. Bu meyvenin tüketimi de haftalık olarak diyete birkaç defa dahil edilebilir.

8. Karnabahar

Karnabahar, genel sıhhat için yararlı bir besindir ve böbreklerin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Tüketimi lif, su ve potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra A, C ve K vitaminlerini de içeren çeşitli mikro besinleri getirir. Ayrıyeten sülforafan üzere kimi biyoaktif bileşenlere de sahiptir.

Genel olarak bu zerzevatın tüketimi, toksinlerin yok edilmesini ve hür radikallerin uzaklaştırılmasını destekleyerek böbrek sıhhatini güzelleştirir. Karnabahar tüketimi, farklı mevsim zerzevatları ile dönüşümlü olarak çeşitli ve istikrarlı bir diyete dahil edilmelidir. Standart bir karnabahar porsiyonu yaklaşık 200 gramdır.

9. Soğan

Keskin kokusu ve kendine has lezzeti ile bilinen soğanlar da böbrek sıhhati için yeterli besler ortasındadır. C vitamini ve B6 vitamininin yanı sıra antosiyaninler ve quercetin içeriği sayesinde soğanlar, böbrekler için diyetin bir modülü olmalıdır.

Soğanlar başka yiyeceklerle (domates, salatalık vb.) birleştirilebilir ve örneğin salatalara yahut sos ve sandviçlerin ortasına eklenebilir.

10. Acı bakla

Acı bakla, kendine has özellikleri olan baklagildir. Bitkisel protein ve lif bakımından zengindirler, yağ içerikleri ise düşüktür. Acı bakla mineraller ve birtakım vitaminler sağlar. Acı bakla, eksikliği böbrek taşı oluşumuna neden olabilen B6 vitamini sağlar.

Diğer baklagillerde olduğu üzere pişmiş acı baklaların standart prosiyonu yaklaşık 150 gramdır, kurutulmuş acı baklalar için bu ölçü 50 gramdır. haftalık diyete öteki baklagillerle birlikte değişmeli olarak eklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.