Bakan Yanık’tan doğal gaz yardımı muştusu

Edirne Valiliğini ve AK Parti Vilayet Başkanlığını ziyaret eden Bakan Yanık, Şehit Mustafa Tezgider Toplumsal Dayanışma Merkezine geldi.

Yanık, üretimi tamamlanan Şehit Mustafa Tezgider Toplumsal Dayanışma Merkezinin (SODAM) açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak toplumsal refahın adil paylaşımı için çalıştıklarını söyledi.

Sosyal yardım anlayışını insan odaklı, hak temelli, toplumsal adalete değer veren, bireyi, aileyi ve toplumsal dayanışmayı güçlendiren bir bakışla oluşturduklarını belirten Yanık şöyle devam etti:

“Hizmetlerimizi tüm toplum kısımları ortasında itimat ve birlik tesis edecek halde oluşturmaya çalışıyoruz. Toplumsal yardımları yalnızca muhtaçlık sahibi vatandaşlarımızla sınırlamıyoruz. Bizim asıl arzuladığımız tüm vatandaşlarımızın en yüksek hayat standartları ile hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak. Bu nedenle toplumun tüm bölümlerinin refahı paylaşarak birbirine yaklaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şeffaf ve hak temelli toplumsal yardımlarımızla toplumsal adaletin, huzurun ve güvenliğin tesisi için çabalıyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı özgün modellerle hak sahibi tüm vatandaşlarımızı kapsayacak biçimde bütünleşik hale getirdik.”

Bakan Yanık, 49 başlıktaki toplumsal yardım programında ünite meblağlarını kıymetli ölçüde artırdıklarını söz etti.

AK Parti’nin iktidara geldiği periyoda kıyasla artışın yüzde 91 olduğunu lisana getiren Bakan Yanık, “Eskinin talep odaklı hizmet anlayışını arz odaklı anlayışa çevirdik ve toplumsal hizmet manasında da aslında bir çığır açmış olduk. Arz odaklı toplumsal hizmet anlayışı nedir onu biraz açmak istiyorum. Zira burada SODAM açmamızın sebebi de aslında temelde arz odaklı toplumsal hizmet anlayışına geçmemize dayanıyor.” diye konuştu.

Eskiden vatandaşların kapı kapı dolaşıp gereksinimini görmek için kurum ve kuruluşlardan talepte bulunduğunu anlatan Yanık toplumsal hizmet mantığının kökten değiştiğini lisana getirdi.

Yanık, gereksinim sahibi vatandaşların gereksinimlerinin tespit edilip ilgili kurumlara yönlendirildiğini söz ederek şunları kaydetti:

“Artık takviyeye gereksinimi olan vatandaşımız, kapı kapı dolaşıp sıkıntısına deva aramak zorunda kalmıyor. Bizler hane hane gezerek kimin ne sıkıntısı varsa, kimin ne gereksinimi varsa bunu bulup tespit ediyoruz. Uygun hizmet modellerimizle de o şahısları destekliyoruz. Hizmet götürdüğümüz hanelerde yalnızca maddi yardım değil, psikososyal takviyeler, teşvikler, yol göstermeler, eğitim ve rehabilitasyon faaliyetleri sağlıyoruz. Çocuğunu askere gönderen ailelere de takviye oluyoruz, konutunda yaşlısı olanlara da. Çocukların eğitimlerine takviye olmakla birlikte inançlı sıhhat hizmeti almalarını da sağlıyoruz.”

ULUSAL HANE ZİYARETİ PROGRAMI

Arz odaklı toplumsal yardım ve toplumsal hizmet anlayışıyla ilgili bilgiler veren Yanık konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakanlık olarak başlattığımız Ulusal Hane Ziyareti Programı ile tertipli yahut periyodik yardım programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 ay boyunca tertipli ziyaretler gerçekleştireceğiz. Gereksinimlerini yerinde tespit edeceğiz ailelerimizin durumlarına uygun modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Aile Dayanak Programı’mız kapsamında 15 milyar liralık bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay boyunca hanelerin gelir durumuna nazaran aylık 450 lira ila 600 lira ortasında değişen ölçülerde dayanak olacağız. Doğal Gaz Tüketim Takviyesi programımızla tekrar 4 milyon hanemizi 3 milyar lira bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Şiddetli geçen kış koşullarından vatandaşlarımızı bölgenin iklim koşullarına nazaran azami derecede müdafaayı hedefliyoruz.

Evlerin sevinci küçük çocuklarımız için de eğitim takviyelerinde bulunuyoruz. 500 milyon lira bütçeyle anaokuluna ya da ana sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza dayanak olacağız. Toplumsal yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 yaş aralığındaki çocuklarını anaokuluna yahut ana sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin ismine sarfiyatları Ulusal Eğitim Bakanlığına direkt biz ödüyoruz.”

Derya Yanık, sağlanan hizmetlerin ve dayanakların tüm dünyadan teveccüh gördüğünü ve merak edildiğini, gittiği milletlerarası toplantılarda uygun uygulama örneklerini paylaştıklarını belirtti.

Bakan Yanık, bugün açılışını yapılan Toplumsal Dayanışma Merkezinin özel bir ehemmiyeti olduğunu, “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi” kapsamında hayata geçirilen bu merkezlerde Roman vatandaşlar için özel programlar hazırlandığını ve uygulandığını tabir etti.

“Roman vatandaşlarımızın ferdî ve mesleksel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diyen Yanık şu sözleri kullandı:

“Bu merkezlerimizde Roman dostlarımız için psikososyal ve sosyokültürel takviyelerde bulunuyoruz. Mesleksel ve ferdî gelişim hususlarında kurs ve eğitimler düzenliyoruz. Meslek Edindirme Kursları ve Sertifikalı Eğitim Programları ile tüm vatandaşlarımızın olduğu üzere Roman vatandaşlarımızın da sosyoekonomik olarak güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi meslek edinmeye yönelik ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı bir bakışla uyguluyoruz. Kuaförlük, terzilik, aşçılık, okuma-yazma, halı dokumacılığı üzere kurslarımız bunlardan kimileri. Kursların bitiminde iştirakçilere Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. Bu projelere bugüne kadar ülke genelinde toplam 69 milyon lira kaynak tahsis ettik. Harcanan her kuruşla Roman vatandaşlarımızın güçlü bireyler haline geldiklerine şahit olduk.”

Yanık, SODAM projelerinin 2014 yılında beri yürütüldüğünü 2022 prestijiyle 18 vilayet ve 16 ilçede toplam 42 SODAM projesinin devam ettiğini aktararak “SODAM projeleri ile bugüne kadar toplam 330 bin Roman vatandaşımıza ulaştık.” dedi.

Edirne’de 5 SODAM projesinin devam ettiğini söz eden Bakan Yanık konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada size yeni bir müjde daha duyuracağım. Şehidimiz Mustafa Tezgider kardeşimizin ismini bu Toplumsal Dayanışma Merkezimizde yaşatacağız. Bu merkezden takviye alan çocuklarımız, ismi merak ettiklerinde karşılarında vatanı için canını feda etmiş bir kahramanın portresi çıkacak. İnşallah yeni açacağımız, burada sizinle muştusunu paylaşmak istediğim 1996 yılında şehit verdiğimiz Özer Camcı ismine yeni bir SODAM daha açacağız. Buralardan hizmet alan çocuklarımız şehitlerimizin manevi anısı içerisinde gelecekte vatanına milletine yararlı bireyler olarak yetişecekler. Özer Camcı SODAM’ımızın şimdiden Edirne’mize iyi olmasını diliyorum. Bundan sonra da muhtaçlıklar doğrultusunda Roman vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadıkları yerlerde SODAM’ların yaygınlaştırılmasına devam edeceğiz. 2023 yılında ülkemizde SODAM sayısını 55’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu merkezlerle daha çok Roman vatandaşımıza istedikleri hizmetleri istedikleri formuyla vermeyi amaçlıyoruz.”

“KADINLAR KOOPERATİFLER SAYESİNDE KENDİ İŞ FIRSATLARINI YARATABİLİYOR”

Bakan Yanık, daha sonra Karaağaç Toplumsal Ömür Merkezinin açılış programına katıldı.

Yanık, burada yaptığı konuşmada, bayan istihdamı ve girişimciliğini daha verimli hale getirmek için yapılan eğitim programlarının büyük ilgi gördüğünü tabir etti.

Kadınların ekonomik hayata iştiraklerini destekleyen sistemler hakkında farkındalığın arttırılması emeliyle finansal okuryazarlık ve bayanların ekonomik güçlenmesi seminerlerinin devam ettiğini belirten Yanık, “Oldukça hoş sonuçlar aldığımızı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu kapsamda 81 vilayette değerli etkinliklere imza attık. 215 aktiflikle yaklaşık 743 bin bireye ulaştık. Seminerlerimizle onlara katkı sağlamaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ve Geleceğini Kuran Genç Bayanlar Projesi ile yeni bir kulvar açtıklarını anlatan Yanık şöyle devam etti:

“Bu iki projemizle bilhassa genç bayanlara kıymetli imkanlar sunuyoruz. Bunun yanında bayanın güçlenmesi çalışmalarımız kapsamında Anadolu’da Ahilik kültürünün ve Baciyan-i Rum’un günümüze uyarlanmış hali olan kooperatiflerle ilgili çalışmalarımıza başka bir ehemmiyet, başka bir bedel atfediyor. Kooperatifler halkımızın imece yordamı diye tabir ettiği uygulamanın aslında daha kurallı ve hukukî bir kişiliğe kavuşmuş. Kooperatifler, yoksullukla çaba, sürdürülebilir, toplumsal ve ekonomik kalkınmayla istihdam siyasetlerinde da değerli bir araç olarak değerlendirilmekte ve yeni bir boyut kazanmaktadır. Bayanlar kooperatifler sayesinde kendi iş fırsatlarını yaratabiliyor. Pazarlık gücü avantajlarını kullanarak kişisel olarak zorluklarla rahatlıkla baş edebiliyorlar. Mesken içi istihdama katkı sağlıyor.”

Yanık, kooperatiflerin kurulmasına katkı sunmaya devam ettiklerini lisana getirdi.

Kadınların eğitimden sıhhate, girişimcilikten istihdama kadar birçok bahiste bilgilenmesi, çeşitli imkanlardan yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Yanık, “Nüfusun yarısını oluşturan bayanlarımız ekonomik hayatta kalkınma için daha fazla yer almalıdır. Aile ve toplumsal yapımızda bayanlarımıza verdiğimiz her dayanak bizleri çok daha güçlü kılıyor. Planladığımız tüm çalışmaları muvaffakiyetle sonuçlandırmak ve bayanların ekonomik ömürde daha fazla rol almasını sağlamak bunun için kamu, özel kesim, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm taraflarla eş güdüm içerisinde çalışmak bizim için kıymetli. Bunu hakikaten önemsiyoruz.” ifadeni kullandı.

Konuşmaların akabinde Bakan Yanık, Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi (KEFEK) Lideri ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Vilayet Lideri Belgin İba, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Alım Özbaş, Vilayet Genel Meclisi Lideri Mehmet Geçmiş, Edirne Kent Gönüllüleri Vakfı Lideri Hicran Bali, Vali Kırbıyık’ın eşi Dilek Kırbıyık ve bayanların iştirakiyle merkezin açılışı gerçekleştirildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.