Araç alacaklara müjde! İkinci el piyasası düştü

İkinci el otomobil piyasasındaki olumsuz hava bir süredir devam ediyor. Çip krizi, pandemi, Ukrayna-Rusya savaşı ve döviz kuru nedeniyle son zamanlarda fiyatlarda büyük bir artış yaşandı. İkinci el piyasası da benzer bir durumla karşı karşıya. Geçtiğimiz haftalarda Ticaret Bakanlığı tarafından konuyla ilgili bir hamle geldi.

Ticari amaçlarla alınan otomobil 6 ay geçmeden ve 6 bin km yol yapmadan satışını engelleyen sınırlama özellikle ikinci el otomobil piyasası üzerinde olumlu bir etki yarattı ve fiyatlarda gözler görülür bir düşüşe ortam hazırladı.

Fiyatlar düşmeye başladı

Haber Global’in haberine göre otomobil piyasasındaki fahiş fiyatlar Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan hamle sonrası düşmeye başladığı görüldü. 15 Eylül‘de başlaması planlanan kısıtlama sonrası yasaklara takılmak ve daha fazla zarar etmek istemeyen galericiler kazanç beklentilerini daha da düşürerek düzenleme sonrası 18 binden fazla ikinci el sıfır aracı online platformlarda satışa çıkardı.

Fiyatlara baktığımızda ise galericilerin geçmiş dönemde bayiden almış oldukları araçlara 50 bin ila 100 bin TL arasında fark koyduğunu, ancak düzenlemenin duyurulmasının ardından bayi liste satış fiyatına kadar gerilediğini görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.