Android’de yıllardır olan özellik iPhone’lara geliyor

Apple, merakla beklenen iPhone 14 serisini önümüzdeki eylül ayında tanıtmayı planlıyor. Yeni modeller hakkında en çok merak edilen mevzuların başında yeni özellikler geliyor.

Sızdırılan bilgilere nazaran, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, Apple’ın 120 Hz ProMotion ekranlarını kullanacak ve gerektiğinde yenileme suratı 1Hz pahasına kadar düşüp güç tasarrufu sağlayacak.

Öte yandan, iPhone 14 Pro ailesinde Always on Display özelliğinin bulunabileceği de gelen bilgiler ortasında.

Samsung, 6 yıl evvel kullandı

Her ne kadar bu özellik iPhone sahipleri için yeni olsa da Samsung, birinci olarak 6 yıl evvel Always on Display özelliğini telefonlarına getirmişti.

Always on Display (her vakit açık ekran) nedir

Always On Display özelliği, günümüzde birçok OLED/AMOLED ekranlı aygıtlarda kullanılan ekranın daima açık olması özelliğine deniyor.

Bu özellik, telefonun ekranı kapalı olsa bile saat ve birtakım bilgileri ekranda görmemizi sağlıyor.

Özellik sayesinde, ekranın büyük bir kısmındaki pikseller söndürülür ve ekranın siyah görülmesi sağlanır. Akabinde saat üzere görmek istediğiniz özellikler aydınlatılır.

Neden sırf OLED/AMOLED ekranlarda kullanılabiliyor

LCD ekranlar, sahip olduğu teknoloji bakımından biraz geride kalıyor. Örneğin LCD ekranlarda always on özelliği açık olsa bile, karanlık piksel ile aydınlık pikselin aydınlatma oranı tıpkı oluyor.

Yani sizin karanlık olarak gördüğünüz kısımla, aydınlık olarak gördüğünüz kısmının ışık düzeyleri ekranın her yerinde birebir kalıyor.

Bu nedenle üreticiler, LCD ekranlar için Always On Display özelliğini sunmuyor. Zira bu özelliği kullanırsanız, telefonun ekranı daima açık olacağından şarjınız hemen bitecektir.

Lakin, OLED ekranlarda durum biraz daha farklı. Always on özelliğinin etkin olduğu OLED ekranlarda, karanlık olarak kalan piksellere hiç güç verilmiyor. Sırf aydınlık olarak görülen pikseller güç tüketiyor. Bu da ekranın daha az şarj harcamasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.