Almanya’da 101 yaşındaki Nazi gardiyanına mahpus cezası

Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Brandenburg eyaletindeki mahkeme, Holokost devrinde Nazi toplama kampında gardiyanlık yapan, 1942 ile 1945 yılları ortasında Berlin’in kuzeyinde bulunan Oranienburg’daki Sachsenhausen kampında 3 bin 518 mahkumun öldürülmesine karışmakla suçlanan 101 yaşındaki Josef Schuetz hakkındaki kararını açıkladı.

Yargıç Udo Lechtermann, kampta gardiyan olarak çalışırken işlenen cinayetlere ortak olmaktan hatalı bulduğu Schuetz’in 5 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Yargılanan en yaşlı kişi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının işlediği cürümlerden yargılanan en yaşlı kişi olan Schuetz, davanın son duruşmasında, “Neden burada olduğumu bilmiyorum” tabirini kullandı.

Schuetz avukatı Stefan Waterkamp, duruşmadan evvel yaptığı açıklamada, müvekkilinin hatalı bulunması durumunda temyize gideceklerini söylemişti.

Suçlamaları reddetmişti

Schuetz, daha evvelki sözlerinde suçlamaları kabul etmediğini ve o devirde tarım çalışanı olduğunu söyleyerek Sachsenhausen’de işlenen kabahatlerle ilgisinin olmadığını sav etmişti.

Ancak savcılar kampta işlenen hatalarda Schuetz’in gardiyan olarak “bilerek ve isteyerek” yer aldığını belirtmişti.

Hapse atılması beklenmiyor

Schuetz, 1942’de Sovyet mahkumların kurşuna dizilmesi ve toplama kampının gaz odalarında mahkumların zehirli “Zyklon B” gazı ile öldürülmesinde rol almakla suçlanıyordu.

İHA’nın haberine nazaran tutuksuz yargılanan 101 yaşındaki Schuetz’in yaştan ötürü mahpusa atılması beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.