Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Pınar Gültekin davasını istinafa götürecek

Pınar Gültekin davasında verilen karar tartışılırken siyasilerden açıklamalar geliyor.

Muğla’da Pınar Gültekin’i varile koyup canlı diri yakan Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıl mahpus cezası tartışma yarattı.

Mahkemenin katile verdiği haksız tahrik indirimi reaksiyon topladı. Ceza katılaşırsa, katil 14 buçuk yıl sonra ortamıza katılacak.

”HUKUKİ SÜREÇLERİ HASSASİYETLE TAKİP EDECEĞİZ”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplumsal medya hesabından karara ait açıklama yaptı.

”Mahkemelerin eksik ya da yanlış bulduğumuz kararlarının yine kıymetlendirilmesi için yargının kendi sistemleri ve süreçleri vardır” diyen Çelik, hukuksal süreçleri hassasiyetle takip edeceklerini belirtti.

MHP Genel Lideri Bahçeli partisinin küme toplantısında hususa değinerek, “cinayet davalarında güzel hal indirimi imkanı tanınmamalı “dedi. Bahçeli, ”Gerekirse bu tip hatalarda idam cezası da tartışılmalıdır” diye konuştu.

”HANGİ VİCDAN KABUL EDECEK?”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin küme toplantısında ”Haksız tahrik indirimini hangi vicdan kabul eder” sorunu sorarak reaksiyon gösterdi. Kılıçdaroğlu, ”Kadınların susmaması lazım. Bayanlara yapılan bütün haksızlıkların karşısında birlikte olmak zorundayız” dedi.

BAKANLIK DAVAYI İSTİNAFA TAŞIYACAK

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin davasını istinafa götüreceklerini açıkladı.

Bakan Yanık, Twitter’dan, Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “ağır tahrik” sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Kamu vicdanını ve adalete olan inancı zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır.” açıklamasında bulunarak, “En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve taammüden Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.