ABD’de oto-pilot sistemine sahip otomobillerde en çok kazaya Tesla araçlar karıştı

ABD’de otomatik sürüş sistemleri olan araçlar içinde son bir yılda en çok kazaya karışan araçların Tesla üretimi olduğu saptandı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetiminin (NHTSA) internet sayfasında paylaşılan rapora nazaran, oto-pilot uygulamasına sahip araçlar ortasında Temmuz 2021’den bu yana gerçekleşen 367 kazadan 273’üne Tesla araçların karıştığı belirtildi.

NHTSA’ya yıl içinde tüm kaza kayıtlarını bildiren araba üreticileri ortasında Tesla’dan sonra araçları en çok kazaya karışan ikinci firmanın 90 kazayla Honda, üçüncüsünün 10 kazayla Subaru olduğu bilgisi paylaşılırken, en çok kazanın gerçekleştiği üç eyalet sırasıyla California (125), Florida (34) ve Texas (33) oldu.

Tesla’nın ABD’de otomatik sürüş sistemine sahip 830 bin civarındaki aracına rağmen ülkenin karayollarında birebir kategoride Honda’ya ilişkin 6 milyona yakın araç bulunuyor.

Söz konusu araçların karıştığı kazalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de ağır yaralandığı kaydedildi.

Haziran 2021’de NHTSA,100’den fazla araba üreticisine ve otomatikleştirilmiş araç teknolojisi şirketine, önemli kazaları en geç bir gün içinde bildirmelerini ve hafif kazaları bir sonraki ayın 15’ine kadar bildirmeleri talimatında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.