ABD’de her üç seçmenden ikisi Tayvan’ı yahut Ukrayna’yı haritada gösteremiyor

Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından ABD’de yapılan bir anket, her üç seçmenden ikisinin Tayvan’ı yahut Ukrayna’yı haritada bulamadığını ortaya koydu. Yaklaşık 2 bin örneklem seçmenle anketi gerçekleştiren şirket, sonuçların yüzde iki puanlık bir “hata payına” sahip olduğunu belirtti.

ABD’de araştırma şirketi Morning Consult tarafından yapılan ankete nazaran, ABD seçmenlerinin yüzde 71’i ABD’yle Tayvan ortasındaki tansiyondan haberdar olduğunu belirtirken yüzde 34’ünün ise haritada Tayvan’ın yerini gösteremediği kaydedildi. Buna nazaran, ankette seçmenlerin sadece yüzde 18’inin “Tayvan’ın Çin’in parçası” olduğunu kabul ettiği, ABD’nin Tayvan’a dayanağının artırılması gerektiğini savunanların ise yüzde 2 arttığı aktarıldı.

UKRAYNA’YA SİLAH DAYANAĞI YÜZDE 41

ABD’nin Ukrayna siyasetleri da seçmenlere yöneltilen sorular ortasında yer aldı. ABD’nin Ukrayna’ya ek silah dayanağı sağlamasını isteyenlerin oranının yüzde 41 olarak açıklandığı ankette, Ukrayna’yı boş bir Avrupa haritasında bulabilen seçmen oranının ise üçte bir olduğu aktarıldı.

Buna nazaran, Ukrayna’nın yerini haritada gösterebilen seçmenlerin yüzde 50’si ABD’nin Kiev’e silah dayanağını savunurken yüzde 58’inin ise Rusya’ya dönük yaptırımları desteklediği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.