ABD ateşle oynuyor! Pelosi’nin uçağı rotayı Tayvan’a çevirdi

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, dört gün sürecek Asya çeşidine çıktı.

Bu ziyarete ait, cevabı en çok merak edilen bahis ise Pelosi’nin Çin ile ihtilaflı Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceği.

Uçakların anlık pozisyonunu gösteren “flightradar”internet sitesinde, binlerce kişi Pelosi’nin uçağını takip ediyor.

İnternet sitesi üzerindeki son manzaralara bakılırsa Pelosi’yi taşıyan uçak Tayvan’a gerçek ilerliyor.

Uçak, şayet rota değiştirmezse, kısa bir müddet sonra Tayvan’a ulaşmış olacak.

ABD ÜSSÜNDEN SAVAŞ UÇAKLARI KALKTI

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin beklenen Tayvan ziyareti öncesi, Pelosi ve beraberindeki Kongre heyetini taşıdığı öne sürülen uçak Ada’ya yaklaşırken, ABD’nin Japonya’nın Okinawa Adası’ndaki hava üssünden savaş uçaklarının havalandığı bildirildi.

Japonya kamu yayın kurumu NHK’nin haberine nazaran, sekiz “F-15” savaş uçağı, beş tanker uçağı ile Kadena Hava Üssü’nden hareket etti.

Tayvan’ın 730 kilometre kuzeydoğusundaki Ada’dan kalkan uçakların Pelosi’nin uçağını korumak üzere yola çıktığı iddia ediliyor.

Tanker uçaklarının yakıt ikmali için jetlere eşlik etmesinin, havada uzun mühlet kalmayı planladıklarına işaret ediyor.

Okinawa Savunma Ofisi, bugün “KC-135” tipi 22 tanker uçağının üsse geldiğini ayrıyeten “EP-3” tipi elektronik keşif uçağının Doğu Denizi’ne yanlışsız yola çıktığını kaydetti.

PROGRAMDA YOK, SAV VAR

Resmi açıklamaya nazaran Pelosi’nin ziyaret programında Tayvan yok. Lakin Amerikan yayın kuruluşu CNN’in Tayvanlı ve Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine nazaran Pelosi, Çin ile ihtilaflı Tayvan’a geçecek; hatta adada bir gece kalacak. Tez resmi kaynaklarca şimdi doğrulanmadı.

“ABD ATEŞLE OYNUYOR”

Çin muhtemel ziyarete reaksiyonlu. Çin Dışişleri Bakanı Wang, “ABD’li siyasetçiler Tayvan konusunda açıkca ateşle oynuyor” dedi. Wang, “Bu ABD’li siyasetçilerin sonu düzgün olmayacak” tabirlerini kullandı.

RUSYA: PROVOKASYON

Konuyla ilgili Rusya’dan da bir kıymetlendirme var. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ülkesinin tek Çin prensibini desteklediğini ve Tayvan’ın bağımsızlığına karşı çıktığını söyledi. Zaharova, Pelosi’nin mümkün ziyaretini de provokasyon olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.